Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PV receptie apartament
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PV receptie apartament

Zilele acestea vreau sa cumpar un apartament de la o persoana, care l-a cumparat in anul 2002 de la primul proprietar (1977). Am inteles ca PV receptie este doar pentru primul proprietar valabil , urmand ca apoi sa se "preia" automat prin vanzare -cumparare. Este adevarat ca eu pot incheia actul fara pv receptie?

am incheiat tranzactie.
in afara de contractul de v/c+pv receptie+documente cec, ce anume trebuie sa mai imi livreze fostul proprietar? Cadastru? Intabulare?
dever a scris:

am incheiat tranzactie.
in afara de contractul de v/c+pv receptie+documente cec, ce anume trebuie sa mai imi livreze fostul proprietar? Cadastru? Intabulare?

Buna ziua,

In copie si/sau in original, toate documentele relevante, legate de dreptul de proprietate asupra bunului imobil translatat (originea dreptului, istoricul proprietatii si a proprietarilor, desene, hart, schite, etc.).
Documentatia cadastrala si incheierea de intabulare fac parte dintre documentele ce caracterizeaza bunul imobil si deci trebuie IN MOD OBLIGATORIU sa va fie transmise in original.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV