Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj - Dreptul de Domiciliu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj - Dreptul de Domiciliu

Buna ziua, am o intrebare(problema)..
Parintii mei au stat 26 ani in concubinaj si au 3 copii majori . Din pacate in 2012 s-au despartit...
Ei au cumparat impreuna un Apartament care de curand(1 an) a fost complet achitat dar din pacate a fost doar pe numele tatalui meu si dupa ce s-au despartit el a plecat in strainatate. Contractul de cumparare la apartament in are tatal meu cu el...problema este ca mamei mele i sa exprirat Buletinul si nu-si mai poate face unul nou(prelungire) pe asemenea Adresa din cauza ca ea nu are nimic la mana sau vreo semnatura ceva precum ca are voie sa stea in Apartament. Tatal meu nu vrea sa-i dea mamei nimic.
Mama nu are nici servici si nici pe cineva in Romania care sa o sustina sau sa o ajute cu ceva.
Si fiindca si eu cu fratii mei suntem plecati in Strainatate nu avem posibilitatea sa o ajutam decat financiar sa se poata hrani si sa plateasca anumite Facturi.

Ea este ceva mai in varsta (spune ea :) ) si nu vrea sa paraseasca Romania.

Ii este foarte greu...

Ultimii 4 ani a achitat doar ea singura Rata la apartament...

Intrebarea este: Ce poate face ea ca sa aiba dreptul la Locuinta???

Pentru Sfaturile si ajutoarele voastre... m-as bucura.

Multumesc
Admin, administrator
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Problema cu ridicatul banilor a fost o informatie gresita de la sediul de unde ridica Mama tot timpul bani...