Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama care si-a parasit copii pentru iubit in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama care si-a parasit copii pentru iubit in strainatate

Buna ziua! Sotia mea a plecat la un iubit in Italia o luna si jumatate. Dupa ce a venit acasa, a stat 2 saptamani si a luat fetita de cinci ani la un alt iubit in Bucuresti. La intoarcere, pe tren, a cunoscut o alta persoana cu care a intretinut relatii sexuale in toaleta, lasand-o pe fetita mea exact in fata usii de la toaleta. Acum, deoarece este in Italia din nou, intentioneaza sa vina acasa si intentioneaza sa ia din nou fetita si sa o ia cu ea....
La ce birou pot apela sa impiedic acest lucru?
Ea a recunoscut toate acestea
Inroduceti cat mai repede actiunea de divort si cereti ordonanta prezidentiala astfel incat sa nu mai vina sa ia minora cum si cand are ea chef. Atentionati si DGASP
In caz de divort , instanta hotaraste, odata cu pronuntarea acestuia, asupra raporturilor dintre parintii divortati si copiii lor minori, tinand seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de ancheta psihosociala, precum si, daca este cazul, de invoiala parintilor.( aceasta poate fi consfintita intr-o tranzactie , semnata de ambele parti litigante )

Dupa divort, autoritatea parinteasca se exercita de catre ambii parinti, in afara de cazul cand instanta decide altfel.( instanta de judecata, tinand cont de intelegerea survenita intre parti , avand in vedere si alte probatorii , ancheta psihosociala efectuata , spre exemplu, poate dispune ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti ).

Astfel, daca exista motive intemeiate, sustinute si de intelegerea intre cei impricinati , instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(celalalt parinte pastreaza doar dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului si poate avea stabilit un program de vizitare, derulat in intervale de timp determinate).

Succes.