Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Un imobil a fost cumparat prin credit ipotecar cu suma X (Y+Z).
In actul incheiat la notar scrie ca s-a platit suma Y fostilor proprietari prin credit ipotecar, insa parintii sotului au dat o parte din bani acestuia in preajma incheierii actelor la notar (suma Z) care a fost platita fostilor proprietari in mana. Nu exista inscrisuri pentru suma Z intre parinti si sot si nici martori; doar din auzite de la sot eventual acestia ar putea sa spuna ca stiau despre suma Z daca ar fi citati ca martori.
Instanta va admite constituirea ca parte in procesul de partaj a parintilor sotului sau a altor persoane ca martori, ca sa demonstreze ca apartamentul a fost de fapt cumparat cu suma X? Sau inscrisul (actul de vanzare-cumparare) face inadmisibila proba cu martori?
phonearena, utilizator
:)))))))))) va multumesc, asa ma gandesc si eu ca magistratii sunt cu capul pe umeri.