Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota mostenire

Atit eu cit si sotia suntem mostenitorii unici ai cite unui apartament. Ce cota din apartament mostenim fiecare , din apartamentele descries , avind in vedere ca mai exista 2 copii.Stiu ca daca facem testamente fiecare in favoarea celuilat , vor participa si copii cu drepturi cel putin egale , fiind mostenitori rezervati.
Multumesc anticipat.
Si ce ati rezolvat? Fiecare veti deveni mostenitorul mostenirii pe care ati mostenit-o!!
De fapt care este scopul intrebarilor? Vreti ca copiii sa nu va mosteneasca, nu sunt copiii dvoastra, sunt infiati?

@gi-jane2, este o noua forma de transfer a proprietatii!
Va inchipuiti ce vor scrie in contractele de v/c?
X casatorit cu Y vinde lui Y casatorit cu X ...
Y casatorit cu X vinde lui X casatorit cu Y ...
O sa fie cam bulversat notarul! :)
cyan, moderator
buliversat sau nu , noi dorim ca sotul supravietuitor sa mosteneasca integral apartamentul celuilat , dar se pare ca nu este legal.
multumesc
inseamna ca le vom vinde si ne vom cumpara alte apartamente care sa nu fie mostenire
in acest caz sotul supravietuitor va putea mosteni in integralitate celalt apartament , facindu-se testament

Căutati o cale de a rămâne unul pe drumuri după moartea celuilalt!?
Sau spuneți-mi de ce vreți să faceți ce ziceți că vreți să faceți. Că este absurd.

Dacă acum aveți fiecare câte un apartament, înseamnă că supraviețuitorul va ramane cu ceea ce are (propriul ap.) și va moșteni o patrime din averea (apartamentul) soțului decedat.

Dacă vreți să aveți acum două ap. în comun, înseamnă că supraviețuitorul va moșteni o pătrime din ... grămada comună (compusă din 2 ap. și ce o mai fi).
Adică nu va avea nimic intreg. Va avea o parte în comun cu ceilalți moștenitori ai decedatului.
A! Și va mai avea ceva „în plus.” Va avea mai mult ca sigur un proces cu descendenții decedatului. Mai ales dacă ziceți că vreți să lasați un testament care le va încălca rezerva.

inseamna ca le vom vinde si ne vom cumpara alte apartamente care sa nu fie mostenire
in acest caz sotul supravietuitor va putea mosteni in integralitate celalt apartament , facindu-se testament

Oare ati inteles ce ati scris ?
De ce ati vinde apartamentele si de ce credeti ca ce ati cumpara nu va fi mostenit ( in cazul unui deces) ?
Care celalalt ap daca l-ati vandut, o propozitie inainte ?

Poate pana la final, ne faceti sa intelegem ce doriti.

Acum dvs aveti un ap bun propriu si nevasta un alt ap bun propriu. Sa punem cazul ca moare nevasta prima. Ce credeti ca intra in masa succesorala ? Ap ei ca ea a murit, dvs inca nu. Ap dvs ramane al dvs si dupa decesul ei. Legal, ap ei il veti imparti in un sfert dvs si 3 sferturi mostenesc copiii. Daca va face testament pt acel apartament, sa lase rezerva copiiilor ( 3/8) si dvs veti avea mai mult si din acel apartament. ( 5/8)

gi-jane2, moderator
Recunosc ca sunt complicate caile ....dreptatii.
Cele 2 apartamente mostenite sunt in blocuri construite in anii 55. Cele mai vechi apartamente din oras :D

Oare nu e firesc sa fie vindute pentru a lua un apartament sau o casa noi mentionindu-se undeva sursa banilor ? In felul acesta nu at fi excluse de la mostenire ?