avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Bună ziua ,
Va rog sa mi spuneți cum ar trebui sa procedez în cazul în care am fost data afara iar demisia mea a fost semnata de către angajator ?
Cel mai recent răspuns: Roxana2017 , utilizator 13:53, 3 Ianuarie 2017
Ati primit decizia de incetare a ci.m.? In decizie trebuie sa scrie ca aveti dreptul sa o contestati in termen de 30 zile? Scrie asa ceva?
In baza carui temei legal a fost desfacut contractul de munca (articol din Cod muncii)?


Decizia este cu 55 litera b și conține si contestarea în termen de 30 de zile calendaristice .
Art. 55.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

In conditiile in care nu ati semnat cererea de demisie si a fost semnata de altcineva puteti inainta o actiune in instanta pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata.
Actiunea o introduceti la tribunal ca un litigiu de munca.

Art. 322-NCP
Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
(1) Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul dintre modurile prevăzute în art. 320 sau art. 321, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Sesizati si ITM.
Mulțumesc foarte mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezidentiat pe post maria_palea maria_palea Buna ziua. Daca am luat post la rezidentiat dar am semnat doar un contract de munca pe perioada nedeterminata fara a semna si actul aditional, pot renunta mai ... (vezi toată discuția)
Demisie Vlad Arabela Vlad Arabela buna ziua am o problema mai delicata pe data de 13 aprilie 2010am fost sunata de patroana si mi-a spus ca nu ma mai poate sa ma tina ca nu are bani sa ma ... (vezi toată discuția)
Incetare cim prin acordul partilor Dana Dav Dana Dav Contractul individual de munca semnat de mine prevede in cazul plecarii din firma un preaviz de 30 zile. In momentul completarii cererii de demisie, ... (vezi toată discuția)