Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Greva magistrati - conteaza daca un client e asistat ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Greva magistrati - conteaza daca un client e asistat ?

Buna ziua,

Am observat azi la Judecatoria Sector 4 Bucuresti ca, desi se stia ca magistratii sunt in greva, unii clienti au venit si cu avocati (au fost asistati).
Nu a fost comunicata decat data, judecatorul nu a intrebat absolut nimic...in acest caz conteaza sau nu conteaza daca unii clienti au fost asistati (au venit cu avocati) ?
Are vreo importanta (judecatorul isi nota prezenta si daca sunt sau nu asistati) ?

Multumesc, o zi buna.
loanabelciu, utilizator
nu
Spre exemplu:
- azi la J2 a intrat judecatoarea si a spus ca primele 10 dosare au termenul x iar urmatoarele termenul y si, a mai dat termene diferite la alea care se judeca cu celeritate :P
- pe de alta parte ieri la CAB nici nu au mai intrat judecatorii, grefiera a spus ca partile o sa fie citate
- unii am inteles ca mai fac prezenta, altii ca mai comunica o intampinare, altii ca mai declina o competenta.....

:offtopic: Am rugamintea sa nu mai initiati mai multe topicuri pe acelasi subiect.
Gabriela Mihai, Avocat
...oricum este o mascarada si o bataie de joc greu de imaginat...asa ceva se poate intampla numai in Romania !
Stimata doamna chiar daca toate partile dintr-o anumita cauza aflata pe rolul instantei s-au prezentat alaturi de avocati nu au schimbat cu nimic situatia nedorita cu care ne confruntam la ora actuala.
Verificati ce termen a dispus instanta .
Numai bine!
Nu are nicio importanta daca in aceasta perioada de "Protest" a magistratilor, partile au fost prezente cu sau fara avocati!
La Brasov, in cauzele civile s-a facut doar strigarea cauzei de catre judecatori, s-au mentionat partile prezente s-a acordat termen de judecata si s-a dispus citarea partilor lipsa. Nu s-au comunicat inscrisuri, nu s-au primit inscrisuri, taxe de timbru, nimic. Nu s-a mentionat de catre judecator daca au fost depuse inscrisuri la dosar, nimic.
In cauzele penale, instanta a judecat doar cauzele vizand masurile preventive. In celelalte dosare, s-a facut apelul partilor, s-a mentionat daca s-au depus acte la dosar intre termene şi s-a acordat termen de judecata.
Ieri dimineata, la o sala de judecata de la Judecatorie, o judecatoare a ignorat Protestul magistratilor si a judecat toate cauzele civile, indiferent de obiect. A se vedea [ link extern ] / ;)