Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

buna ziua, as dori sa stiu daca in cazul unui CIM cu timp partial este obligatoriu sa mi se opreasca din nou toate cotizatiile catre stat( mentionez ca am un CM cu timp normal si doresc sa lucrez suplimentar la un alt angajator cu CIM cu timp partial)
1. Conventia civila de prestari servicii (prevazuta de Codul civil) a fost in vigoare mereu.
2. A fost o perioada (inaintea de aparitia actualului Cod al muncii) cand se inregistra la actualul ITM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
diaconesse a scris:

buna ziua, as dori sa stiu daca in cazul unui CIM cu timp partial este obligatoriu sa mi se opreasca din nou toate cotizatiile catre stat( mentionez ca am un CM cu timp normal si doresc sa lucrez suplimentar la un alt angajator cu CIM cu timp partial)

Da, va trebui sa vi se opreasca toate retinerile la sursa: cas- 10.5%, cass-5.5%, somaj-0.5%, impozit venit-16%, pentru contract partial.
Pentru varianta conventie civila, doar cass si impozit.
Doina Elena, Consultant resurse umane
namiru a scris:
[...] Pentru varianta conventie civila, doar cass si impozit. [...]

Vad ca sunt in minoritate pe aici. La conventia civila nu se retine CASS ci doar impozit 10% sau 16%, daca exista o conventie scrisa cu prestatorul de servicii in acest sens. CASS plateste din mana sau prin virament bancar prestatorul de servicii, persoana fizica, daca nu realizeaza si veniturile de la pct. a) - e) din art. 257 din Legea 95/2006.
Iulian MANEA, Contabil
Cred ca are dreptate colegul @Iulian Manea: daca ai CCPS nu platesti CASS daca ai in acelasi timp un CIM in baza caruia platesti CASS.
Din cate stiu, contract de prestari civile inchei cu o persoana pentru perioade mici, executarea unei lucrari, etc. si atunci da, opresti doar 10% la sursa in anul curent, diferenta de 6% o plateste titularul in anul viitor. Dar, conventia civila poate sa fie incheiata pentru o perioada mai lunga de timp, ca alternativa la contractul partial nedeterminat.
Chiar m-ar interesa si pe mine care este cea mai buna alternativa la cim partial, care sunt retinerile la sursa si ce se intampla daca titularul conventiei nu plateste la sanatate, in cazul in care are deja cim de baza la alta firma?