avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

buna ziua, as dori sa stiu daca in cazul unui CIM cu timp partial este obligatoriu sa mi se opreasca din nou toate cotizatiile catre stat( mentionez ca am un CM cu timp normal si doresc sa lucrez suplimentar la un alt angajator cu CIM cu timp partial)
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:29, 6 Septembrie 2009
Iulian Manea a scris:
Vad ca sunt in minoritate pe aici. La conventia civila nu se retine CASS ci doar impozit 10% sau 16%, daca exista o conventie scrisa cu prestatorul de servicii in acest sens. CASS plateste din mana sau prin virament bancar prestatorul de servicii, persoana fizica, daca nu realizeaza si veniturile de la pct. a) - e) din art. 257 din Legea 95/2006.



Imi permit sa va contrazic, partial.

faptull ca nu se retine la sursa contrib la sanatate este adevarat, ea se plateste de catre persoana care presteaza servicii direct la CASS..

insa:
IN art 257 se precizeaza expres:
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (21) si la art. 213 alin. (2) lit. h), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

aliniatelele a-e sunt:
Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
grace_r a scris:

Iulian Manea a scris:
Vad ca sunt in minoritate pe aici. La conventia civila nu se retine CASS ci doar impozit 10% sau 16%, daca exista o conventie scrisa cu prestatorul de servicii in acest sens. CASS plateste din mana sau prin virament bancar prestatorul de servicii, persoana fizica, daca nu realizeaza si veniturile de la pct. a) - e) din art. 257 din Legea 95/2006.



b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;



Am subliniat faptul ca se specifica in ce caz se plateste cass.
namiru, eu am sustinut ca sanatatea pe conventie civila se plateste in orice situatie din cele de mai sus, inclusiv in cazul cumularii de conventie civila si contract de munca, etc..

ce ai subliniat tu in text se refera doar la faptul ca daca nu ai alt venit decat conventia civila, atunci esti obligat sa platesti minim contributia calculata la un salariu minim.
inainte de sublinierea ta, exista o virgula...

Eu am incadrat conventia civila la litera "f) [...] altor venituri care se supun impozitului pe venit [...]".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari de sanatate - salariat si pfa dacibeze dacibeze Plata asigurarilor de sanatate in cazul in care esti salariat si ai si un P.F.A. este obligatorie? (vezi toată discuția)
Contributie asistenta sanatate pentru dividente valeriurv valeriurv Un pensionar cu o pensie de cca. 2000 lei pe luna in anul 2009 si care primeste dividente trebuie sa plateasca CASS ? (vezi toată discuția)
Legea 95/ 2006 o mare teapa pentru foarte multi romani ochi_albastri10 ochi_albastri10 in baza legii 95/ 2006care este statutul colaboratorilor unei societati de asigurare ce nu are realizari echivalente salariului minim pe economie, cat are de ... (vezi toată discuția)