Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen de prescriptie penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen de prescriptie penalitati

Buna ziua,
Asociatia blocului unde locuiesc solicita prin instanta sa achit penalitati calculate in perioada iulie 2012 si pana in prezent. Care este termenul de prescriptie? 3 ani sau 5 ani?
Multumesc
Poate ar trebui amintit si faptul ca prescriptia isi face efectul doar daca datoriile respective nu au fost reclamate niciodata, adica exact cum a precizat @ynocentta in ultima fraza.
florimanolache77 a scris:
Asociatia blocului unde locuiesc solicita prin instanta sa achit penalitati calculate in perioada iulie 2012 si pana in prezent. Care este termenul de prescriptie? 3 ani sau 5 ani?

Daca din iulie 2012 pana la actionarea in instanta, ati facut plati catre asociatie, nu se pune problema prescriptiei. Facand plati inseamna ca ati recunoscut debitele si trebuie sa le platiti. Oricum puteti solicita judecatorului sa considere prescrise debitele mai vechi de 3 ani (socotind 3 ani in urma de la data actionarii in judecata). Judecatorul poate decide ca o parte din debit este prescris, in functie si de dovezile depuse de asociatie din care sa reiasa ca ati platit partial, ca ati avut cuniostinta de aceste debite, ca ati fost notificat s.a.m.d.
Numai instanta hotaraste!