Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exista?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exista?

Exista vreun cap de tabel standard pentru convocarea adunarii generale extraordinare?

"Tabel nominal pentru strângerea de semnături în vederea convocării Adunării Generale Extraordinare a asociatiei de proprietari a blocului..." este corect, mai trebuie adaugat ceva?
"Se convoaca adunarea generala a proprietarilor din asocaitia... in data de ... ora...
Adunarea va avea loc in incinta scolii/teatrului/muzeului.......in sala....
In cazul in care nu se prezinta 50%+1 din proprietari, se suspenda adunarea si se reconvoaca in data de... ora... in acelasi loc. Puteti participa direct sau prin imputernicit.
Ordinea de zi:
1. Prezedntarea activitatii
2.Alegeri...
3. Aprobarea bugetului...
4.Altele...
Urmeaza tabelul cu apartament, numele si prenumele, semantura, observatii.

Semneaza:
Presedinte sau comitet de initiaitiva sau...
adriantot a scris:

"Se convoaca adunarea generala a proprietarilor din asocaitia... in data de ... ora...
Adunarea va avea loc in incinta scolii/teatrului/muzeului.......in sala....
In cazul in care nu se prezinta 50%+1 din proprietari, se suspenda adunarea si se reconvoaca in data de... ora... in acelasi loc. Puteti participa direct sau prin imputernicit.
Ordinea de zi:
1. Prezedntarea activitatii
2.Alegeri...
3. Aprobarea bugetului...
4.Altele...
Urmeaza tabelul cu apartament, numele si prenumele, semantura, observatii.

Semneaza:
Presedinte sau comitet de initiaitiva sau...

Este vorba de adunare generala extraordinara pentru demiterea presedintelui. Cu aceasta ocazie intreb, in acelasi tabel pentru semnaturi se poate cere si demiterea comitetului executiv, sau e suficienta cea a prezidentelui?
Treceti in ordinea de zi a Adunari extraordinare aceste lucruri : demiterea presedintelui, demiterea comitetului Executiv etc.
O ultima, sper, intrebare pe acest subiect: proprietarul poate imputernici chiriasii sa il reprezinte la AGE?
Legea 230/2007 specifica:
Art. 25. -
(1) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociaţiei de proprietari, se vor avea în vedere următoarele:

c) proprietarul poate fi reprezentat în adunarea generală de către un membru al familiei sau de către un alt reprezentant care are o împuternicire scrisă şi semnată de către proprietarul în numele căruia votează;
d) un membru al asociaţiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai mulţi membri absenţi, dacă prezintă împuternicire semnată de către proprietarii în numele cărora votează;

Chiriasul poate fi "un alt reprezentant" conform legii.
Adriantot, moderator