Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptie drept actiune la hotarare care sa tina loc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptie drept actiune la hotarare care sa tina loc de vanzare-cumparare???

x cumpara in 1981 prin chitanta de mana, achitandu-se pretul integral, un teren asupra caruia are posesia netulburata pana in 1991 si incepand din 1991 pana in prezent apar neintelegeri intre parti, x si vanzatori, acestia afirmand ca au cedat terenul doar cu titlu de folosinta. Subliniez ca acea chitanta de mana exprima clar ca este vorba de vanzare-cumparare.
Se promoveaza o actiune intemeiata pe 942, 969, 1073 si 1294 C.Civ. insa dupa adiministrarea probatoriului cu inscrisuri, martori, inetrogatorii, expertiza topo aceasta ridica din oficiu exceptia prescriptiei dreptului material la actiune pe care evident o admite, motivand ca cererea este supusa termenului de prescriptie de 3 ani prev de art.3 din Decr. 167/1958, fiind o actiune personala prin care se incearca valorificarea unui drept de creanta, supus regului speciale prev. de art.7 al.3 din acelasi decret.
S-a declarat apel care inca nu s-a judecat, eu reprezentand pe x incepand cu acest apel.
Care este opinia dvs cu privire la prescriptia dreptului la actiune?
Va multumesc.
Asa cum s-a subliniat, doar posesia poate intrerupe, in acest caz, cursul prescriptiei. Asupra acestui aspect trebuie sa va concentrati.
Asta este si parerea mea, doar daca reusiti sa dovediti ca dupa perioada de intrerupere de cel mult un an, x a reintrat in posesia terenului si a exercitat o posesie utila si nu o detentie precara, pana in prezent.
Alta solutie nu vad.