Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

Cumpar 4 parti sociale a cate 100.000 lei la o firma cu capital minim (2 milioane),
respectiv 20%, si in acelasi timp preiau si functia de administrator.
S-a intocmit un contract de cesiune si revocare administrator vechi / numire administrator nou.
(un singur act - o singura pagina).
Intelegerea a fost ca eu sa achit costurile.

La final avocatul imi solicta 8.000.000 lei.
Astfel: 4.000.000 taxe legale / 4.000.000 onorariu.
Este corect?
Atat de scump o pagina?
Multumesc pentru raspunsurile primite.

Chiar si ala cu fudulia. Sa stii ca asa este, iar daca o spui din
propria experienta chiar ca te cred.
[=D>]

Daca as plati in mod regulat un consilier juridic care pana la urmatoarea
schimbare de actionari ai srl-ului meu de 2.000.000 ar lua un salariu pentru
greaua munca depusa nu stiu daca as face mare economie.
Iar atunci cand chiar as avea nevoie de el as constata ca a vazut o
sala de judecata pe dinauntru doar in lectiile demonstrative de la facultate...
chiar ca nu-i nici o afacere.
Si amatori de asa munca, precum Romy, se gasesc....

Cheltuiala de la sediul meu la sediul srl-ului cumparat nu este de neglijat
fiind vorba cam de 500 km. Si este nevoie de vreo 2 vizite
(depus/ridicat acte) plus timpul pierdut (nici nu stiu unde este
registrul unde ar trebui sa ma duc) - si, zau daca asta este
fudulie.

Asa ca in cele din urma ma consolez ca nu am pierdut tare mult.
(in plus procedurile privind hotarirea aga nu au fost o formalitate
dat fiind ca actionarii vechi nu erau usor de adunat).