avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalatori angajati de asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalatori angajati de asociatia de proprietari

Buna ziua! De cateva luni avem o problema cu tevile de scurgere din subsolul blocului. Am fost la asociatia de proprietari de care apartinem, asociatie care are angajati 2 instalatori, carora le platim salariu lunar. Am vorbit cu administratorul, iar raspunsul lui a fost: reparatia va costa 3500lei. Cum nu a fost foarte explicit, avand in vedere ca avem un fond de reparatii, platit lunar la asociatie, si vorbind cu vecinii, am cautat o varianta mai ieftina. Piesele nu sunt foarte scumpe(500-600 lei), insa ne mira faptul ca instalatorii au cerut bani pentru lucrare, deoarece au contract de munca si sunt platiti lunar. E vorba de o reparatie din spatiul comun al blocului. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 04:47, 17 Februarie 2017
Intrebati daca nu e normal ca cei 2 instalatori sa faca lucrarea si sa nu mai ceara bani in plus fata de salariu.
Depinde:
- daca au contract de munca sau prestari servicii?
- ce atributii, ce activitati sunt inscrise in contract / fisa postului?

Daca, de exemplu, ei sunt angajati numai sa monitorizeze instalatiile blocului, iar la caz de avarie sa repare, dar contra cost manopera, atunci s-ar explica de ce se cere bani si pentru manopera.
Interesati-va ce scrie in contract, in fisa postului, eventual, si cu cat sunt platiti lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beci insalubru eu1982 eu1982 Buna ziua! Sunt locatara intr-un bloc cu patru scari,iar in scara mea sunt ; 15 apartamente din care 6 locuite.Avem asociatie de propietari si am cerut ... (vezi toată discuția)
Cine plateste schimbarea coloanei principale de apa rece, asociatia sau proprietarii in cauza? batalin batalin Buna ziua, In urma cu 2 luni s-a spart conducta de apa rece de la baie. Am sesizat asociatia, care bineinteles ca nu s-a grabit deloc sa o repare. Drept ... (vezi toată discuția)
Fond reparatii frezii frezii Buna ziua.La noi in bloc(4 etaje)s-au schimbat tevile de la calorifere de la parter la etajul patru ,fiecare proprietar platind individual mesterului ... (vezi toată discuția)