avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - contract de imprumut ub semnatura ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - contract de imprumut ub semnatura privata

Buna ziua

Ma aflu in urmatoarea situatie: am oferit o suma de bani prin contract de imprumut sub semnatura privata, cu respectarea tuturor prevederilor cerute. Debitorul are un imobil care este scos la licitatie saptamana viitoare de catre o banca ( aceasta banca are ipoteca pe imobil ). Intrebarea mea este urmatoarea: ma pot inscrie la imparteala sumei in urma vanzarii prin licitatie in baza contractului de imprumut tinand cont ca datoria este scadenta inca din 1 august 2009?
Ce pasi trebuie sa urmez, daca este posibil?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters157635 , utilizator 18:31, 17 Iulie 2010
legalmgm a scris:

Art. 1179 cod civil stabileşte că actele sub semnătură privată, care cuprind convenţii sinalagmatice, nu sunt valabile dacă nu s-au făcut în atâtea exemplare originale câte părţi cu interes contrar sunt.
Actul sub semntura privata are putere probanta daca este recunoscut de acela caruia i se opune.
In acest sens, legea arata ca actul sub semnatura privata, recunoscut de catre acela care i se opune, sau privit dupa lege, ca recunoscut, are acelasi efect ca si actul autentic, intre cei care reprezinta drepturile lor.
Cand se neaga continutul (scrisul) sau iscalitura, instanta va dispune verificarea lui.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen MARCOV



actul indeplinese toate cerintele aratate , a fost facut in doua exemplare, are mentiunea bun si aprobat iar debitorul il recunoaste, spunandu-michiar ca imi da o declaratie la notar prin care recunoaste chitanta si imprumutul.

Intreb aceste lucruri deoarece datorita grevei ilegale a magistratilor nu am timpul util samerg in instanta...

Imi cer scuze de insistenta dar cunostiintele mele de drept sunt limitate
niky99 a scris:

legalmgm a scris:

Art. 1179 cod civil stabileşte că actele sub semnătură privată, care cuprind convenţii sinalagmatice, nu sunt valabile dacă nu s-au făcut în atâtea exemplare originale câte părţi cu interes contrar sunt.
Actul sub semntura privata are putere probanta daca este recunoscut de acela caruia i se opune.
In acest sens, legea arata ca actul sub semnatura privata, recunoscut de catre acela care i se opune, sau privit dupa lege, ca recunoscut, are acelasi efect ca si actul autentic, intre cei care reprezinta drepturile lor.
Cand se neaga continutul (scrisul) sau iscalitura, instanta va dispune verificarea lui.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen MARCOV


actul indeplinese toate cerintele aratate , a fost facut in doua exemplare, are mentiunea bun si aprobat iar debitorul il recunoaste, spunandu-michiar ca imi da o declaratie la notar prin care recunoaste chitanta si imprumutul.
Intreb aceste lucruri deoarece datorita grevei ilegale a magistratilor nu am timpul util samerg in instanta... Imi cer scuze de insistenta dar cunostiintele mele de drept sunt limitate.


Buna seara,
In conditiile aratate de Dvs., actul sub semnătură privată îndeplineşte toate formalităţile cerute de lege si face dovada deplină a raportului consemnat.
Totusi, cel mai bine ar fi sa mergeti cu debitorul la BNP si sa faceti un Contract autentic.
Acesta act autentic poate fi investit cu formula executorie si cu el sa participati la procedura insolventei.

Cu stima
Nu puteti pentru ca nu aveti un titlu executoriu, acel inscris sub semnatura privata va ofera dreptul sa il actionati in instanta si sa solicitati obligarea sa de catre instanta la plata sumei trecute in act, actiunea este in pretentii, este prescriptibila si se timbreaza la valoare. Pentru mai multe detalii astept sa ma contactati.
si chiar daca obtineti titlul executoriu nu este de ajuns sa va recuperati bani , imobilul respectiv fiind ipotecat in favoarea unei banci , ei vor fii cei care vor recupera primi creanta si daca mai ramane ceva , reusiti si dvs sa va recuperati datoria , dar de obicei nu prea ramane nimik dupa executare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut prin act sub semnatura privata cristiana11 cristiana11 in ian 2009 am imprumutat unei persoane suma de 3000 ron pe care tb sa mi-o inapoieze in luna febr 2009. acestea au fost consemnate intr-un act sub semnatura ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu eu_craciun eu_craciun buna ziua, daca fac un contract de imprumut, (obiectul fiind o suma de bani), printr-un avocat este cu titlu executoriu? sau doar la notar?multumesc (vezi toată discuția)
Titlul executoriu apeiron2 apeiron2 Rog sa ma ajute cineva. Am incheiat un contract de imprumut de consumatie( o suma de bani) sub semnatura privata . Ce sanse am sa-mi recuperez banii.Acest ... (vezi toată discuția)