Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume pe cale administrativa dupa divort fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume pe cale administrativa dupa divort fara acordul sotului

Buna ziua,
Am si eu o nelamurie lagata de numele fostilor soti dupa divort. In anul 2011 am divortat...la acea vreme sotia nu a cerut si nici eu nu am fost de acord sa mentina numele comun din timpul casniciei. Drept urmare instanta a hotarat sa-si reia numele dinainte de casatorie, iar copilul avut de noi 2 a ramas cu numele meu.
Recent am aflat ca desii a fost obligata, aceasta totusi pastreaza numele meu...In urma investigatiei, Evindeta populatiei mi-a transmis ca aceasta si-a schimbat numele pe cale administrativa, desii la divort nu dorise acest lucru.
Conform OG 41/2003, Art. 4, alineatul 3, litera ‘’e’’ schimbarea numelui pe cale administrativa se poate face cu acordul sotului in forma autentica...
Cum eu nu am fost intrebat si nu mi-am dat consintamantul, cum este posibil totusi sa-si fi schimbat numele?
Multumesc
ContSters424832, utilizator
Va multumesc pentru raspuns...am primit foaie oficiala cu antetul Evidentei Populatie in care se specifica faptul ca fosta sotie a pus in practica hotararea judecatoreasca dupa care si-a schimbat din nou numele (cu al meu) pe cale administrativa fara sa-mi fi fost cerut vreodata acordul...
ContSters424832, utilizator
Rezulta ca in dosarul doamnei "s-a strecurat" o ilegalitate de care se face vinovat fie functionarul de la evidenta, fie fosta sotie.
In realitate s-ar putea sa nu rezulte asta. O sa va lamuriti daca depuneti o petitie asa cum ati facut la evidenta populatiei.
Depuneti la serviciul public de stare civilă și vedeti ce va raspund.

gi-jane2, moderator
m_cristescu a scris:

Va multumesc pentru raspuns...am primit foaie oficiala cu antetul Evidentei Populatie in care se specifica faptul ca fosta sotie a pus in practica hotararea judecatoreasca dupa care si-a schimbat din nou numele (cu al meu) pe cale administrativa fara sa-mi fi fost cerut vreodata acordul...

Probabil si-a schimbat pe cale administrativa numele in baza unuia dintre motivele de mai jos:
b) când persoana în cauza a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreste să îl obțină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum și asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;
h)când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalți membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopției, a menținerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;

E dreptul dvs sa intrebati, insa imi pareti cam incrancenat pentru ceva ce nu e unic al dvs.
mirebire a scris:n
nm_cristescu a scris:n
nVa multumesc pentru raspuns...am primit foaie oficiala cu antetul Evidentei Populatie in care se specifica faptul ca fosta sotie a pus in practica hotararea judecatoreasca dupa care si-a schimbat din nou numele (cu al meu) pe cale administrativa fara sa-mi fi fost cerut vreodata acordul...n
nnProbabil si-a schimbat pe cale administrativa numele in baza unuia dintre motivele de mai jos:nb) când persoana în cauza a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreste să îl obțină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum și asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume; nh)când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalți membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopției, a menținerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă; nnE dreptul dvs sa intrebati, insa imi pareti cam incrancenat pentru ceva ce nu e unic al dvs. n

Am raspuns mai sus la acesta: ''Dar atunci ce rol mai au hotararile judecatoresti, daca se poate pur si simplu dupa sa depui o cerere, fara acordul fostului sot si sa-ti schimbi numele, pe care paradoxal initial nici nu ti-l dorisei...?
Sa se spuna in hotararea judecatoreasca faptul ca sotia poate face ce vrea...ca dupa cum se vede si cu acordul meu si fara e tot aia....''
Chestiunea este f clara...nu ai cerut si nici primit in urma hotararii judecatoresti numele din timpul casniciei...acum te trezesti ca te-ai razgandit si cauti cai si chichite legislative sa-ti schimbi numele...ghinion, nu putem face in tara asta chiar tot ce ne trece noua prin cap pentru ca sper ca avem o lege pe care trebuie sa o respecte fiecare...
Legal si moral, daca nu ai cerut numele la divort si nu ti s-a acordat este sa ramai cu cel de fata...te-ai razgandit tu peste noapte si vrei sa revii, ceri acordul sotului cum spune legea nu faci pe ascuns cautand eventuale lacune ale legii...
ContSters424832, utilizator