Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE MUNCA PE DURATA NEDETERMINATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE MUNCA PE DURATA NEDETERMINATA

Buna ziua !

Care este TEMEIUL LEGAL prin care NU POATE INCETA DE DREPT UN CIM PE PERIOADA NEDETERMINATA ATATA TIMP CAT ANGAJATUL ESTE IN CONCEDIU MEDICAL?

Este art. 60, alin. 1 din Codul Muncii :incetarea de drept a contractului de munca pe perioada determinata inseamna concediere?

Cu respect
Aveti perfecta dreptate:in timpul concediului medical, prevaleaza incetarea de drept a CIM pe NEDETERMINATA, insa IN ACEEASI ZI a INCETARII CIM PE NEDETERMINATA SUNT INCADRAT cu CIM pe DETERMINATA, fara RESPECTAREA:
a. ART. 16, ALIN. (1)- C.Muncii (NU AM SEMNAT NICIUN CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA DETERMINATA);
b. ART. 41, ALIN. 1 SI 3- C.Muncii ( MODIFICAREA DURATEI CIM,chiar daca s-a facut fara acordul partilor A EXCLUS SEMNAREA UNUI NOU CIM PE DETERMINATA).
CONCLUZIE: PE PERIOADA CONCEDIULUI MEDICAL, MI-A INCETAT CIM PE NEDETERMINATA, NU AM SEMNAT UN CIM PE DETERMINATA,FIIND ASTFEL INCALCATE ART 16, ALIN.1 si ART. 41, ALIN. 1 si 3 din C.Muncii.
Este O CONCEDIEREA NELEGALA, IN SENSUL ART. 58, ALIN.1?
Incetarea c.i.m. nu este legala , daca vorbim despre o incetare de drept a c.i.m.
Deci, este CONCEDIRE NELEGALA!
Nu este vorba despre o concediere , ci despre o incetare de drept a c.i.m.

Incetarea de drept a c.i.m. reprezintă încetarea prin efectul legii a raporturilor de muncă, independent de voința angajatului sau a angajatorului, care are loc în urma producerii unui act sau fapt juridic. Astfel, legea este cea care face sa înceteze raportul de muncă, voința partilor (angajat și angajator) nu este luată în considerare.
Am inteles! Deci, INCETAREA DE DREPT a CIM pe NEDETERMINATA ESTE NELEGALA pentru ca raportata la: Legea1/ 2011 (art. 241,alin 6), coroborata cu OMEN 4802/ 2014(art.11, alin.4 si 5) si OMEN 4895/ 2014- anexa Metodologie (art,7) CONTRAVINE CODULUI MUNCII: art. 16 (alin.1), art. 4 (alin. 1,2 si 3) si art. 82 ( alin. 1 si 2)?