Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE MUNCA PE DURATA NEDETERMINATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE MUNCA PE DURATA NEDETERMINATA

Buna ziua !

Care este TEMEIUL LEGAL prin care NU POATE INCETA DE DREPT UN CIM PE PERIOADA NEDETERMINATA ATATA TIMP CAT ANGAJATUL ESTE IN CONCEDIU MEDICAL?

Este art. 60, alin. 1 din Codul Muncii :incetarea de drept a contractului de munca pe perioada determinata inseamna concediere?

Cu respect
Incetarea de drept nu este nelegala, d.p.m.d.v.

Ramane sub semnul ? numai valabilitatea incheierii c.i.m. pe durata determinata , intrucat sustineti ca nu ati semnat asaceva.
Niciodata nu am semnat un cim pe perioada determinata sau un act aditional de modificare a
duratei contractului din nedeterminata in determinata!
FIIND IN MEDICAL, DECIZIA DIRECTORULUI STABILEA CA IN ACEEASI ZI IMI INCETA CIM pe NEDETERMINATA si ERAM INCADRAT cu CIM pe DETERMINATA.
Metodologia: OMEN 4895/ 2014 IMPUNEA SA FIU INCADRAT cu CIM PE DETERMINATA.

In consecinta, MI S-A MODIFICAT DURATA CIM din NEDETERMINATA in DETERMINATA IN TIMPUL MEDICALULUI, in contradictoriu cu art 41, alin 1 si 3 ( Codul Muncii), in sensul inexistentei acordului partilor. Si, chiar daca modificarea s-a facut in baza art. 41, alin. 2, NU EXISTA ,, FIZIC'' UN CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA DETERMINATA, incalcandu-se si art. 16, alin. 1- Codul Muncii.

Angajarea este corecta pe durata determinata, dar c.i.m. nu este valabil fara semnatura dvs.
In perioada concediului medical, prin DECIZIA DIRECTORULUI :
1.mi-a incetat de drept cim pe nedeterminata si eram incadrat cu cim pe determinata( art. 3, alin. 7 din Metodologiei Anexa -OMEN 4895/ 2014);
2.nu am semnat un cim pe determinata ( art. 16, alin.1- C Muncii);
3. mi s-a modificat unilateral durata contractului de munca ( art. 41, alin.2 si 3).
DECIZIA DIRECTORULUI ESTE CONCEDIERE NELEGALA fiind emisa unilateral, fara semnarea unui cim pe determinata?
Vi s-a mai spus ca nu este vorba despre o concediere nelegala ...