Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se întâmplă dacă un angajat este cercetat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se întâmplă dacă un angajat este cercetat penal, ce măsuri trebuie să ia instituția?

Ce se va intampla daca un angajat este cercetat penal ce masuri trebuie sa ai institutia?
Manuela Rășină, administrator
adica de dat afara nu se poate , de suspendat nu se poate pt ca nu e functionar public , de schimbat din functie nu se poate face unilateral , de cercetat disciplinar nu prea merge pt ca au trecut 3 ani ... ok si atunci sa inteleg prevederile legale in vigoare ne forteaza sa tinem in functie un infractor si sa fim complici/ co-participanti la infractiune pt ca nu se pot lua masurile ce se impun pentru inlaturarea unei stari de fapt ?
Pentru aspecte de natura penala, repostati nelamuririle dvs in sectiunea Drept Penal.

Cine este de vina ca au trecut 6 luni sau 3 ani de la savarsirea faptei ?

Pentru ce sa sesizati alte institutii ?