avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se întâmplă dacă un angajat este cercetat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se întâmplă dacă un angajat este cercetat penal, ce măsuri trebuie să ia instituția?

Ce se va intampla daca un angajat este cercetat penal ce masuri trebuie sa ai institutia?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:31, 15 Mai 2018
adica de dat afara nu se poate , de suspendat nu se poate pt ca nu e functionar public , de schimbat din functie nu se poate face unilateral , de cercetat disciplinar nu prea merge pt ca au trecut 3 ani ... ok si atunci sa inteleg prevederile legale in vigoare ne forteaza sa tinem in functie un infractor si sa fim complici/ co-participanti la infractiune pt ca nu se pot lua masurile ce se impun pentru inlaturarea unei stari de fapt ?
Pentru aspecte de natura penala, repostati nelamuririle dvs in sectiunea Drept Penal.

Cine este de vina ca au trecut 6 luni sau 3 ani de la savarsirea faptei ?

Pentru ce sa sesizati alte institutii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Favorizarea infractorului ContSters146145 ContSters146145 Sunt intrunite conditile esentiale pentru infractiunea mai sus enuntate: Unui expert criminalist i s-a incredintat spre solutionare o expertiza intr-o ... (vezi toată discuția)
Arestare preventiva 29 zile utilizator900 utilizator900 arestarea preventiva se va prelungi cu alte 29 de zile in cazul in care inculpatul isi recunoaste invinuirile? sau se va da hotarare definitiva? (vezi toată discuția)
Control judiciar sp3c1al4 sp3c1al4 Buna seara ..am si eu o problema ..nici nu stiu exact sa explic, nu sunt eu in aceasta prostura si nu prea inteleg ce se intampla.Prietenul meu a fost arestat ... (vezi toată discuția)