avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema masina uk
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema masina uk

Buna ziua , am un prieten care a cumparat in uk o masina , pe care vrea sa o aduca in ro si sa o inmatriculeze , problema este ca la 2 zile dupa ce a cumparato a aflat ca masina este inca in contract de leasing , in momentul cumpararii a facut un contract de mana semnat se ambii iar pe sectiunea de v5 a pus datele lui si a fost catre dvla.
Intrebare : Poate sa mai faca ceva in monentul de fata in vederea inmatricularii autoturismului in ro ?
Deoarece are un prieten care a luat o masina din uk si a putut sa o inmatriculeze in ro V5 fiind pe numele lui.Problema este ca chiar daca o inmatriculeaza , poate avea probleme in vederea retinerii masinii ca nu e propietatea lui ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristian1025 , utilizator 10:37, 25 Septembrie 2022
Salut am si eu un caz acum 3 ani mi sa confiscat 3 masini Intro saptamana din cauza asigurarilor si dupa un timp am avut curte da Inaintea sa am curtea am venit In romania si nu am mai plecat an anglia si acum as vrea sa merg da nu stiu la ce sa ma astept da ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi mas bucura mult
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
Galdean, utilizator
Pentru ce te-a dat in curte? Care este acuzatia?
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2019
Maxy36, utilizator

Bună ziua . Ma aflu in U.K si am o mașină achiziționată in leasing , din pacate nu mai pot sa o plătesc ,ba mai mult vreau sa plec din U.K. si vreau sa o predau inapoi firmei de la care am achiziționat masina in leasing. In contract este specificat sa platesc anumite sume in cazul in care nu pot sa duc la bun sfârșit leasingul auto ,dar suma este mare si nu imi permit sa o achit . Abia daca imi fac rost de bani de bilet sa plec de aici. Daca puteti sa ma ajutați sa imi spuneti cum sa procedez sa nu am probleme. Daca le trimit cheia masinii prin posta si las masina parcata undeva aproape de firma lor , este in regula ? Se poate sa imi faca ceva din cauza asta ? Mulțumesc
b]Maxy36 a scris:

Pentru ce te-a dat in curte? Care este acuzatia?

Buna ziua. Am un prieten care are luata din afara tarii o masina prin finantare, unde ca garant a pus-o pe sotia lui. Vrea sa se retraga in tara si nu mai poate plati masina. Vrea sa o vanda (la oameni destepti). Ce se poate intampla? Adica este posibil sa intre la inchisoare, daca nu o mai plateste? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
Ana1519, utilizator


Galdean a scris:

Salut am si eu un caz acum 3 ani mi sa confiscat 3 masini Intro saptamana din cauza asigurarilor si dupa un timp am avut curte da Inaintea sa am curtea am venit In romania si nu am mai plecat an anglia si acum as vrea sa merg da nu stiu la ce sa ma astept da ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi mas bucura mult

Ai ajuns in anglia sa intamplat ceva ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu am primit log book v5c de 4 luni. floridan77 floridan77 Am primit scrisoare se la compania de asigurare Huges ca in 7 zile nu trimit V5C imi inchid asigurarea. Cred ca proprietarul de la care am cumparat a ... (vezi toată discuția)
Masina uk inscrisa pe ro Mlpp Mlpp Masina uk inscrisa pe ro Recent mi-am facut finantare la o masina in u.k la vara vreau sa aduc masina acasa sa o inscriu pe romania,insa am vazut ca exista ... (vezi toată discuția)
Masina uk Anaaaa Anaaaa Buna seara , un prieten a luat o masina de 15 mi prin finantare din uk si a ajuns cu ea in ro si nu mai vrea sa o plateasca ... se poate sa fie gasit si sa ii ... (vezi toată discuția)