Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Termen maxim pentru despagubiri.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Termen maxim pentru despagubiri.

Buna ziua,
Am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Am avut incheiata o asigurare pentru locuinta, am avut si o dauna (inundatie), am luat legatura cu asiguratorul, am intocmit dosarul de dauna, a fost un expert pentru constatare si a ramas stabilit ca ne vor anunta dansii cand totul va fi gata. De atunci au trecut vreo 4 luni, nu am primit nici un raspuns, am mai sunat eu de cateva ori, am fost amanati pe motiv ca agentul care se ocupa de dosarul nostru este in concediu, pe urma ca nu au primit raspunsul de la juristul lor, etc. Intrebarea mea este, care ar fi termenul maxim in care trebuie sa primim raspunsul si despagubirea(in cazul in care nu vor gasi vreun motiv sa nu ne despagubeasca

Va multumesc
Domnule nucu$ va multumesc frumos pentru sfat. O sa verific in contract la capitolul "plati daune". Posibil ca apa sa fi intrat pe sub usa fiindca usile sunt destul de joase, nu exista scari inalte. Sincer nici eu nu stiu pe unde a intrat. Absolut sigur nu a intrat prin acoperis fiindca asa cum am spus apa era doar in partea de jos si sus nimic nu era ud, nici pereti nici tavan, nimic si acoperisul este intact.

Va multumesc

In privinta inundatiei (cauzei) exista urme/dovezi privind cauza.Urma nivelului apei pe peretii exteriori, urme de namol antrenate de suvoiul ce a patruns in curte, chiar in casa, pe covoare/pereti pot fi urme de apa murdara provenita din cresterea nivelului apei in exterior, etc.Puteti apela si la vecinii care ar putea sa relateze fenomenul meteo din data cand se presupune ca a avut loc inundatia.Poate si alte persoane care au suferit acelasi eveniment.
Retineti ca tot in conditiile de asigurare, sarcina dovedirii producerii evenimentului asigurat (inundatia din ploi torentiale in cazul dvs.) este in sarcina asiguratului
Procedati in consecinta, procurati buletinul meteo zonal care sa confirme data si gravitatea intemperiei,cantitatea de apa/mp/ora presupusa a fi cauza inundatiei.
Coroborand aceste urme cu particularitatile tehnico-constructive ale cladirii, se poate stabili cauza cu exactitate.
nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

In privinta inundatiei (cauzei) exista urme/dovezi privind cauza.Urma nivelului apei pe peretii exteriori, urme de namol antrenate de suvoiul ce a patruns in curte, chiar in casa, pe covoare/pereti pot fi urme de apa murdara provenita din cresterea nivelului apei in exterior, etc.Puteti apela si la vecinii care ar putea sa relateze fenomenul meteo din data cand se presupune ca a avut loc inundatia.Poate si alte persoane care au suferit acelasi eveniment.
Retineti ca tot in conditiile de asigurare, sarcina dovedirii producerii evenimentului asigurat (inundatia din ploi torentiale in cazul dvs.) este in sarcina asiguratului
Procedati in consecinta, procurati buletinul meteo zonal care sa confirme data si gravitatea intemperiei,cantitatea de apa/mp/ora presupusa a fi cauza inundatiei.
Coroborand aceste urme cu particularitatile tehnico-constructive ale cladirii, se poate stabili cauza cu exactitate.

Va multumesc din nou pentru raspuns.
Ma tot gandeam in functie de ce particularitati se face constatarea dar uite ca aflu lucruri la care nici nu m-am gandit.
Nu stiu de unde as putea obtine buletinul meteo zonal mai ales ca locuiesc si in provincie.
As dori sa va mai intreb un lucru. Atunci cand am anuntat dauna nu ar fi trebuit sa primim si un numar de inregistrare sau numar de dosar? Am dat doar o declaratie cu privire la cele intamplate, am depus copii ale contractului de asigurare, actului de proprietate, etc. si nu am primit nici un numar de inregistrare. Am intrebat daca nu ar trebui sa avem si noi un numar de dosar sau inregistrare si ni s-a spus ca nu este necesar ca ne vor gasi in baza de date dupa numele asiguratului. Acuma realizez ca nu am nici o evidenta ca am anuntat dauna cu atat mai putin data la care am anuntat dauna. Evidenta ca am anuntat dauna ar putea fi totusi, brokerul de asigurare este martor fiindca am tinut legatura si cu dansii, dar despre data chiar nu mai am evidenta.

Va multumesc din nou
Anuntarea evenimentului se numeste "avizare de dauna" si se efectueaza prin completarea unui formular pus la dispozitie de inspectorul de daune al asiguratorului (cuprinde si declaratia asiguratului), care deschide un dosar(cu numar dosar) aferent politei de asigurare, inregistrat in registrul de daune, avizarea primeste numar din registrul unic de corespondenta al agentiei/sucursalei(la fel si celelalte documente depuse la dosarul de dauna).In mod normal,documentul avizare de dauna, ar trebui sa aiba un talon/dovada de inregistrare a daunei, purtand acelasi nr. din registrul de corespondenta, si care prin detasare se inmaneaza asiguratului. In evidenta informatica a politei, se inregistreaza nr. dosarului si data avizarii daunei.
Aflati de la Primarie/Insp.Agricol, care este statia meteo care deserveste arealul localitatii, furnizand buletinele meteo.
nucu$, utilizator
www.meteoromania.ro/

iata mai sus un link util de la INMH pentru a descoperi reteaua meteo nationala; puteti obtine informatii in scris, contra cost, de la una sau mai multe statii apropiate.
una ar trebui sa fie suficient pentru contestatie.

Succes!