Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... rog raspuns
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

rog raspuns

tatal meu este bolnav de cancer colono-rectal, metastaze hepatice stadiul IV, cu anus contra naturii si i s-a acordat gradul I de invaliditate cu insotitor.
230 lei i-au pus in plus la pensiuta pe care o avea, insa mama mea care este insotitor nu a primit nimic, desi evaluarea a fost efectuata in 24 iulie , dosarul fiind depus in iunie anul acesta.Cui trebuie sa ma adresez si ce trebuie sa fac, ca mama mea sa primeasca aceasta pensie de insotitor.multumesc
la primarie au zis ca nu este de competenta lor, eu stiam ca ei ii fac carte de munca sau nu, cu cei de la casa de pensii nu am vb deoarece ieri a primit pensia(in ziua cand am lansat eu intrebarea), dar o sa mearga maine, si va zic ce i-au spus.Multumesc tuturor celor care imi raspund defiecare data.
Daca mama dvs. nu a primit indemnizatia de insotitor (pe talonul tatalui, asa cum foarte bine a specificat mai sus Florentina Mihaela), trebuie sa va adresati Serviciului Plati Beneficii din cadrul casei teritoriale de pensii. Cuantumul indemnizatiei de insotitor este stabilit prin art. 61 din Legea nr. 19/2000. Aveti, mai jos, prevederile art. 61 din Legea nr. 19/2000 si prevederile art. 16 din Legea nr. 19/2009 a bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009.

ART. 61 - Legea nr. 19/2000
(1) Pensionarii de invaliditate incadrati in gradul I de invaliditate au dreptul, in afara pensiei, la o indemnizatie pentru insotitor, in cuantum fix.
(2) Indemnizaţia pentru însoţitor este în cuantum egal cu 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilită anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Alin. (2) al art. 61 a fost modificat de pct. 1 al art. I din Ordonanta de Urgenta nr. 108 din 18 septembrie 2008, publicată în Monitorul Oficial nr. 661 din 22 septembrie 2008.

ART. 16 - Legea nr. 19/2009
(1) Valoarea punctului de pensie este de 718,4 lei de la 1 aprilie 2009 şi de 732,8 lei de la 1 octombrie 2009.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic