Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata inlocuire lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata inlocuire lift

Buna ziua, sunt presedintele asociatiei intr un bloc de locatari si in urma intrunirii sedintei de bloc anul trecut am stabilit sa inlocuim liftul si fiecare apartament sa plateasca o suma impartita pe 18 luni. sunt cativa care nu vor sa plateasca pe motiv ca a trecut 1 an de cand am promis ca punem liftul dar inca nu l-am cumparat deoarece am reusit sa schimbam niste piese la liftul vechi sa mai luam iscir pana in 2018
ce sanctiuni putem sa le aplicam? putem sa ii dam in judecata pentru aceasta neplata in conditiile in care au intretinerea la zi si sunt si alti proprietari care au restanta la intretinere dar au platit liftul?
e obligatoriu ca eu ca presedinte sa stiu exact cati locatari sunt in bloc si sa verific daca sunt trecuti toti la intretinere? sunt apartamente care s-au declarat mai putini desi locuiesc mai mult. trebuie sa semnez fiecare lista cu intretinerea sau e suficient administratorul sa o faca?
stiu legea foarte bine, ma gandeam sa le fac somatie scrisa si le tai utilitatile si dreptul de a mai circula cu liftul vechi celor care nu vor sa plateasca pentru inlocuirea lui