Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restanta

Buna ziua

Avem o nelemaruri in legatura cu restantierii...Luna trecuta am formulat 3 chemari in judecata impotriva restantierilor. Unul dintre ei a fost dat in judecata pt 158 ron,plus penalizari de intarziere de 23,83 ron., si diferite cheltuieli de judecata ce acopera pregatirea dosarului de chemare in judecata in valoare totala de 113,9o ron, deci in total 295,73 ron.
Proprietara a primit chemarea in judecata si a venit sa plateasca 2oo ron spunand ca ea nu plateste nici penalizarile,nici cheltuielile de judecata, ci doar o parte din fondurile de asociatie. (Pana 3o aprilie 2o17are 444,24 ron datorie totala).

Intrebarea mea este: cum sa incasez suma de 2oo ron,ce sa scriu pe chitanta?
Putem incasa as : penalitati+cheltuieli de judecata+ fonduri restante?
SAU numai fondul...?

...Daca nu luam banii de la ea poate sa spuna la tribunal ca a vrut sa plateasca, doar ca asociatia nu i-a luat banii.

Va multumesc anticipat!
Cunosc situatia , sunt din asociatie

Suma de 158 lei datorate reprezinta datoriile pt fondul de reparatii 10 lei/ luna si 10 lei fond de reabilitare (prima luna era 38 lei). Oamenii trebuie sa se obisnueasca ca trebuie sa plateasca reparatiile comune si reabilitarea .

Dar acesti locatari au precizat din start ca ei nu vor plati nimic si nici reabilitarea!! de 15 luni nu platesc nimic. Trebuia sa actionam in instanta ca daca nu , ne trezim ca ei nu au bani in fonduri si reabilitarea trebuie platit.

Am inceput cu sume modice strangerea fondurilor ca sa se obisnueasca ca au de platit , si ca ne pregatim de reabilitare. 158 lei este o suma neinsemnat, dar cv pt 7 luni.

Pana la sfarsitul acestui an fiecare proprietar trebuie sa aiba 10 % din costul de reabilitare termica

Nu avem fond de rulment pt ca fiacare proprietar primeste factura direct de la furnizor si asociatia nu are treaba cu acesta. Facturile comune sunt cele de reparatii care trebuie efectuate de urgenta.

Ne pregatim de reabilitare termica si am inceput strangerea fondurilor din anul 2016 . In anul 2017 aceste fonduri au fost marite.
Pana in prezent acest proprietar are datorii totale de 444 lei

Suma pt care a fost dat in judecata este de 158 pt fonduri restanta + 23 lei penalizari + cheltuieli de judecata de 113 lei (costul instiintarii prin posta, xerox pt dosar, extras carte funciara , fiecare suma dovedit cu factura ) Deci suma totala ce apare in chemarea in judecata este de 294 lei. Cand a primit citatia a platit numai 200 lei.

Ce putem sa scriem pe chitanta??:
- 1- "cv datorie partial din dosarul xxx/data inregistrat la tribunalul din municipiul xxx"
-2- penalizari+cheltuieli de judecata+ partial restanta din fond
-3- restanta fonduri (cum cere persoana care a fost dat in judecata)

Nu cred ca restantierii fac legiile in asociatie, instanta va hotarii, dar noi trebuie sa depunem la dosar ca a platit 200 lei. Dar nu stim ce sa trecem ca sa fie legal.

Ca sa retragem plangerea ar mai trebui sa achite 94 de lei. Si sa fie multumit ca nu am contractat un avocat.
zolyxx, utilizator