Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut neplatit

Buna Ziua!

Tatal meu a facut un imprumut la banca Raiffeisen.
Imprumutl a fost facut pe cardul pe care isi primea salariul... Valoarea imprumutului a fost de 3 salarii.
Intre timp el a fost concediat si nu primeste nici ajutor de somaj, iar nois suntem in imposibilitatea de a-l achita.
In urma cu ceva timp am fost contactati de catre reprezentantul unei firme de recuperatori.

Ce se poate face in acesta situatie? Care sunt masurile care pot fi luate de catre firma de recuperatori si care ar fi optiunile tatalui meu.

Multumesc in avans.
daca nu plateste banca trece la executarea bunurilor.
Pana acum am incercat sa platim cel putin 200 ron lunar.
Nu se poate negocia cu banca/firma de recuperatori o suma fixa lunara si o dobanda mica sau fara dobanda chiar?
Rog sa urmati pasii , asa cum v-am trimis eu mesajul privat.
Succes!
Ati vorbit cu cei de la firma de recuperari?
Pentru ca ei sunt cei mai in masura sa va spuna daca v-ar accepta sau nu o esalonare a datoriei.
Angajatii acestor firma sunt platiti in functie de realizarea target-ului si interesul lor e sa obtina bani de la dvoastra, asa ca s-ar putea negocia probabil un compromis.
In alta ordine de idei eu nu v-as sfatui sa nu platiti.. cel putin incercati sa vorbiti cu ei, si daca nu accepta variantele dumneavoastra, faceti cum considerati de cuviinta.
Luati totusi in considerare faptul ca situatia multor banci nu este tocmai fericita in ziua de astazi si orice banut in plus ii ajuta... asa ca poate va fac surprize neplacute...
Plus ca eu n-as putea trai in veci cu acest stres al telefoanelor... in niciun caz nu m-as obisnui cu ideea. :)

Bafta
hailei_2007 a scris:
...Luati totusi in considerare faptul ca situatia multor banci nu este tocmai fericita in ziua de astazi si orice banut in plus ii ajuta... asa ca poate va fac surprize neplacute...
Plus ca eu n-as putea trai in veci cu acest stres al telefoanelor... in niciun caz nu m-as obisnui cu ideea. :)

Bafta

Eu m-as simti chiar bine daca m-ar baga cineva in seama in fiecare zi !

Daca am ajuns sa le plangem de mila bancherilor si bancilor care s-au imbogatit pe spinarea noastra inseamna ca sfarsitul lumii nu este departe !