avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut neplatit

Buna Ziua!

Tatal meu a facut un imprumut la banca Raiffeisen.
Imprumutl a fost facut pe cardul pe care isi primea salariul... Valoarea imprumutului a fost de 3 salarii.
Intre timp el a fost concediat si nu primeste nici ajutor de somaj, iar nois suntem in imposibilitatea de a-l achita.
In urma cu ceva timp am fost contactati de catre reprezentantul unei firme de recuperatori.

Ce se poate face in acesta situatie? Care sunt masurile care pot fi luate de catre firma de recuperatori si care ar fi optiunile tatalui meu.


Multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 23:17, 30 Septembrie 2009
daca nu plateste banca trece la executarea bunurilor.
Pana acum am incercat sa platim cel putin 200 ron lunar.
Nu se poate negocia cu banca/firma de recuperatori o suma fixa lunara si o dobanda mica sau fara dobanda chiar?
Rog sa urmati pasii , asa cum v-am trimis eu mesajul privat.
Succes!
Ati vorbit cu cei de la firma de recuperari?
Pentru ca ei sunt cei mai in masura sa va spuna daca v-ar accepta sau nu o esalonare a datoriei.
Angajatii acestor firma sunt platiti in functie de realizarea target-ului si interesul lor e sa obtina bani de la dvoastra, asa ca s-ar putea negocia probabil un compromis.
In alta ordine de idei eu nu v-as sfatui sa nu platiti.. cel putin incercati sa vorbiti cu ei, si daca nu accepta variantele dumneavoastra, faceti cum considerati de cuviinta.
Luati totusi in considerare faptul ca situatia multor banci nu este tocmai fericita in ziua de astazi si orice banut in plus ii ajuta... asa ca poate va fac surprize neplacute...
Plus ca eu n-as putea trai in veci cu acest stres al telefoanelor... in niciun caz nu m-as obisnui cu ideea. :)

Bafta
hailei_2007 a scris:
...Luati totusi in considerare faptul ca situatia multor banci nu este tocmai fericita in ziua de astazi si orice banut in plus ii ajuta... asa ca poate va fac surprize neplacute...
Plus ca eu n-as putea trai in veci cu acest stres al telefoanelor... in niciun caz nu m-as obisnui cu ideea. :)

Bafta


Eu m-as simti chiar bine daca m-ar baga cineva in seama in fiecare zi !

Daca am ajuns sa le plangem de mila bancherilor si bancilor care s-au imbogatit pe spinarea noastra inseamna ca sfarsitul lumii nu este departe !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz firma recuperari- ajutor! gabi120 gabi120 Buna seara, am si eu o mare problema, daca ma poate ajuta cineva pt un raspuns: tatal meu, pensionar, a facut un credit la banca de 3.000 de lei si nu a putut ... (vezi toată discuția)
Datorii persoana decedata anabella27 anabella27 tatal meu a avut la cosmote doua abonamente. In anul 2009 unu din ele nu a mai fosy platit deoarece suma era f mare. cam dupa un an o firma e recuperari a ... (vezi toată discuția)
Pot fi executata silit? pegas001 pegas001 Am cumparat prin credit de la o banca un televizor. Rata o platea sotule meu. In urma divortului sptul nu a mai platit banca.Banca nu m-a anuntat ca am ramas ... (vezi toată discuția)