Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prbleme la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prbleme la servici

Lucram la o firma privatanu avem salarii restante nu sim cind le vom primii ,nu are firma ce sa ne dea de lucru. Ni sa oferit alternativa sa lucram la o alta firma cu salariu 1/3 din salariu nostru la o firma la care patronul este asociatplata se va face la negru noi nu vrem asa ceva. Daca refuzam poate sa ne desfaca contractul de munca pe motiv ca nu vrem sa lucram.Si o alta intrebare : daca ne gasim altundeva de lucru si plecam din firma la plecare in contul salariilor restante luam scule si instiintam conducerea ca la plata resantelor poate recupera sculele ,cit este de legal ce vrem sa facem ca de proces nu poate fii vorba din cauza lipsei de bani
Situatia prezentata de dvs. nu este imbucuratoare,iar temerile sunt justificate.

Dvs vreti sa munciti si sa fiti remunerat pentru activitatea prestata,cee ce nu se intampla.Totodata trebuie sa fiti constient ca nimic nu se rezolva cu frica,trebuie sa va cunoasteti drepturile si sa le cereti pentru ca legea va sprijina.

Este o supozitie ca cei doi patroni au o intelegere scrisa,nu cred ca dvs a-ti vazut documentul.

documentul pe care l-am vazut este neoficial fiindca este scris de mina si doar semnat de patronul nostru nu poarta nici insemnele firmei nici stampila
:O Atunci este o hartie facuta doar pentru dvs.,pentru ca o intelegere intre parti poata semnatura celor doua parti.

Sa aveti mare grija documentele pe care le veti semna.
da aztazi ni sa pus pe masa cereri de concediu fara salar si ni sa explicat ca asa putem sa ajutam si noi firma sa iasa din impas dar fara a ne platii restantele binenteles ca am refuzat sa -l completez