Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog sa i-mi raspundeti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog sa i-mi raspundeti

buna ziua

in urma cu 7 ani a decedat mama iar in urma cu 2 tatal , apartamentul este pe numele parintilor, cei doi frati ai mei i-mi cedeaza partea lor .
va rog sa i-mi comunicati daca la taxa de succesiune pe care vreau sa o initiez , eu fiind persoana cu handicap grd. 2 accentuat , am vreo scutire privind taxa ,.si la cat m-ar ajunge aceasta taxa avand in vedere ca apartamentul are 3 camere cu o suprafata de 47 m2

va multumesc anticipat.
Referitor la impozitul de 1% din valoarea masei succesorale, acesta se achita in cazul cand succesiunea nu a fost dezbatuta in primii doi ani de la deces.
Multumesc pentru clarificare! =D>