avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier

buna ziua
daca sunt amenzi neplatite se elibereaza cazierul?
multumesc
Cel mai recent răspuns: dislexic , utilizator 18:40, 28 Septembrie 2009
buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc
sorintudor a scris:

buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc


Nu ar trebui sa mai apara in cazier aceea amenda penala, deoarece reabilitarea in cazul amenzii penale intervine la 1 an de la data platii amenzii.
Ca sa va convingeti mergeti la IPJ - serviciul caziere judiciare si solicitati eliberarea unui cazier (o sa va intrebe motivull - spuneti ca pt angajare ;))
sorintudor ,
cazierul judiciar actual ,NU mai mentioneaza amenda suportata in urma cu 12 ani.
In cazierul dvs pasiv ,raman inregistrate toate sanctiunile de natura penala
@Anca 33a.
Amenzile contraventionale,despre care faceti referire,nu se inscriu in cazierul judiciar,deci va puteti prezenta linistita la examenul de conducere si eventual sa fiti apoi,mult mai linistita si in trafic.
sorintudor a scris:

buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc


In cazul dvs.,opereaza reabilitarea de drept,prev.de art.134 c.pen,urmand sa fi fost reabilitat in termen de 1 an de la plata amenzii penale ,la care ati fost condamnat de instanta.

Alte discuții în legătură

Termen de expirare a cazierului judiciar - amenda penala Matache Dan Matache Dan Buna ziua. Am o amenda penala care imi apare in cazierul judiciar si as vrea sa aflu pana cand o sa-mi mai apara in cazier. Am fost condamnat la 700 ron amenda ... (vezi toată discuția)
Probleme la cazier ioanatudor5 ioanatudor5 In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 ... (vezi toată discuția)
Exercitarea profesiei de avocat Ang21 Ang21 Buna tuturor! As dori sa va intreb daca un student care este la facultatea de drept mai poate exercita profesia de avocat, daca acesta are in cazierul sau ... (vezi toată discuția)