Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier

buna ziua
daca sunt amenzi neplatite se elibereaza cazierul?
multumesc
buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc
sorintudor a scris:

buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc

Nu ar trebui sa mai apara in cazier aceea amenda penala, deoarece reabilitarea in cazul amenzii penale intervine la 1 an de la data platii amenzii.
Ca sa va convingeti mergeti la IPJ - serviciul caziere judiciare si solicitati eliberarea unui cazier (o sa va intrebe motivull - spuneti ca pt angajare ;))
sorintudor ,
cazierul judiciar actual ,NU mai mentioneaza amenda suportata in urma cu 12 ani.
In cazierul dvs pasiv ,raman inregistrate toate sanctiunile de natura penala
@Anca 33a.
Amenzile contraventionale,despre care faceti referire,nu se inscriu in cazierul judiciar,deci va puteti prezenta linistita la examenul de conducere si eventual sa fiti apoi,mult mai linistita si in trafic.
sorintudor a scris:

buna ziua,as vrea sa va intreb daca o persoana mai are cazierul patat pentru o fapta de furt comisa la varsta de 16 ani impliniti,acesta fiind pedepsit cu amenda penala,de atunci trecand 12 ani,va multumesc

In cazul dvs.,opereaza reabilitarea de drept,prev.de art.134 c.pen,urmand sa fi fost reabilitat in termen de 1 an de la plata amenzii penale ,la care ati fost condamnat de instanta.