Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier - fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier - fara permis

Buna ziua,

Un prieten de-al meu a avut accident aseara.
Conducea o motocicleta inmatriculata dar nu avea permis. a mai fost prins conducand fara permis in anul 1999 - mai exista aceasta fapta la el in cazier? - in 1999 a primit pedeapsa cu suspendare - se va adauga pedeapsa primita atunci la pedeapsa de acum?

Accidentul s-a produs din cauza conducatorului auto care nu s-a asigurat la trecerea de pe banda 2 unde era coloana de masini pe banda 1 care era libera si pe care venea prietenul meu. Acum el este in spital cu o coasta rupta si rani interne. Va avea zile de spitalizare.

Ce se intampla in acest caz?
Ce pedeapsa va primi prietenul meu si ce poate sa pretinda de la conducatorul auto?

Este destul de urgent. Multumesc
syberia_sims, utilizator
Multumesc pentru ajutor.
syberia_sims a scris:

Buna ziua,

Un prieten de-al meu a avut accident aseara.
Conducea o motocicleta inmatriculata dar nu avea permis. a mai fost prins conducand fara permis in anul 1999 - mai exista aceasta fapta la el in cazier? - in 1999 a primit pedeapsa cu suspendare - se va adauga pedeapsa primita atunci la pedeapsa de acum?

Accidentul s-a produs din cauza conducatorului auto care nu s-a asigurat la trecerea de pe banda 2 unde era coloana de masini pe banda 1 care era libera si pe care venea prietenul meu. Acum el este in spital cu o coasta rupta si rani interne. Va avea zile de spitalizare.

Ce se intampla in acest caz?
Ce pedeapsa va primi prietenul meu si ce poate sa pretinda de la conducatorul auto?

Este destul de urgent. Multumesc

Asa cum au mentionat colegii , in cazul in care n-a fost savarsita vreo infractiune intentionata (revocarea pedepsei , in caz de savarsire a unei infractiuni din culpa ramane la latitudinea instantei de judecata ), au fost indeplinite obligatiile ce decurg din condamnare (achitarea cheltuielilor de judecata, care raman in sarcina condamnatului ) , opereaza reabilitarea de drept.

Oricum , daca infractiunea va fi descoperita dupa scurgerea termenului de incercare, revocarea suspendarii conditionate nu va mai opera.

Cererea e adresata Directiei de Cazier Judiciar, Statistica si Evidenta Operativa , bine ar fi sa faceti acest demers.

Insa avand in vedere conduita anterioara in trafic a dumneavoastra , e posibil sa nu mai fie aplicata suspendarea conditionata a executarii pedepsei , ci pedeapsa cu inchisoarea , intrucat acest mod de individualizare judiciara e o facultate , nu o obligatie a instantei de judecata (e apreciata in concret ideea ca cel condamnat se poate indrepta fara o pedeapsa privativa de libertate ).

Celalalt participant la trafic va raspunde, daca va exista o vina in producerea accidentului , pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa.Insa un raspuns mai aproape de adevar il dau detaliile.

Succes in organizarea apararii.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
catalin ciobanu a scris:

prietenul dv. va fi cercetat pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fara a poseda permis de conducere, iar autorul accidentului va fi cercetat pentru vatamare corporala din culpa.

In cateva cuvinte, cam asa stau lucrurile... ;) in plus, cazierul este curat!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat