Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conducta de apa ce traverseaza o proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conducta de apa ce traverseaza o proprietate privata

Buna ziua!
Va retin atentia cu urmatoarea situatie: o conducta apartinand retelei de alimentare cu apa a orasului traverseaza un teren proprietate privata. Ma intereseaza sa stiu daca pot solicita mutarea conductei si daca da, cine trebuie sa suporte costurile? Se poate considera ca acea conducta este ilegal amplasata pe respectiva proprietate?
Multumesc!
Legea prevede despagubirea proprietarului O SINGURA DATA. dupa aceea, o lucrare de interes public nu mai poate fi desfiintata decat dintr-un alt interes public.

jacqueline_k a scris:

Da, terenul era grevat de aceasta servitute. Nu era inscris in cartea funciara, deoarece este vorba despre un teren dobandit prin reconstituirea dreptului de proprietate, dupa 1991. Si s-a intamplat ca, pe sub acea parcela sa treaca conducta.

adriandimitriu, utilizator