Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara plata poate avea efecte ascunse?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara plata poate avea efecte ascunse?

Daca o persoana isi va lua concediu fara plata timp de 3 luni de zile isi va pierde din drepturi la intoarcere? In prezent cumuleaza salarii din doua institutii bugetare si i s-a sugerat de la al doilea loc de munca sa ceara (in contextul insuficientei fondurilor de salarii) concediu fara plata pentru trei luni de zile. Intelege situatia si ar fi de acord sa isi ia concediu fara plata daca nu exista efecte ascunse.
:offtopic:
Multumesc pentru lamurire, dar nu cunosc domeniul public deci nu am vrut sa sustin ceva ce nu stiu sigur. Plus ca sunt atatea reglementari in acest sector incat nu am riscat sa "bag mana in foc", desi, invocand logica, ar fi trebuit :D Dar nu o voi aplica prea des, este prea mult loc de interpretari in legislatie.