Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru?Proceduri.Inginer cadastral?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru?Proceduri.Inginer cadastral?

Bunicii au nevoie de cadastru pentru un teren de vreo 8000mp,cu casa cu SU de aprox 150 mp.poseda act de proprietate,l-au achizitionat acum 40 ani.Am inteles ca sarcina de realizare a cadastrului si pana la efectuarea intabularii poate reveni unui inginer cadastral?acest lucru ar scuti enorm alergatura pentru adeverinte si taxe marunte in 100 de locuri?fireste,pretul serviciilor va fi mai ridcat,dar merita sa pasez aceste atributiuni unui inginer cadastral?cineva trebuie sa vina la fata locului pentru niste masuratori?cum pot fi pasate sarcinile marunte unui expert?adica vreau doar sa vb cu cineva,sai dau ce acte trebuie,copii,etc iar el sa se ocupe de tot si sa-mi puna la dispozitie extrasul de carte funciara cu care bunicii sa poata merge la notar pentru vanzarea imobilului(casa+teren).cum sa fac asta???
@tibi 12,
mesajul postat Luni 28 Sepetembrie 2009,23:54
Pai momentan proprietari sunt bunicii mei,dar tocmai de asta avem nevoie de cadastru si extras de carte funciara,pentru a putea vinde mie imobilul .de un testament ce parere aveti ?
,nu va apartine ?
tibi12 a scris:

cineva trebuie sa vina la fata locului pentru niste masuratori?

Nu, expertul cadastral da in bobi sau ghiceste in ghioc si afla amplasamentul, suprafata, etc. :strambatura:
Pai, altfel cum va imaginati? De ce credeti ca ar fi nevoie de un expert? Ca sa masurati dvs. ...cu pasul si sa-i dictati suprafata? :-/
Luati legatura cu expertul ce va fost recomandat (sau mai cautati), stabiliti cu el o intalnire si tot el va va comunica si actele de care va avea nevoie pentru inscrierea dreptului de proprietate in CF. (copii ale actelor de identitate ale proprietarilor, copii legalizate ale actelor de proprietate...).
Daca se doreste vanzarea unei parti din proprietatea acesta va trebui dezmembrata (documentatie cadastrala/act de dezmembrare).
Bunicii au 2 mostenitori rezervatari. Prin urmare nu va pot darui (dona, lasa prin testament) mai mult de a treia parte din averea lor.
romascanu, moderator
ceea ce ati copiat acum,da, imi apartine ca sens(nu este,totusi, un citat, diferenta este evidenta, un intreg cuvant lipsind),dar textul dinainte inlocuise punctul de final de enunt cu o virgula, ceea ce i-a modifcat sensul. si avand redactarea corecta a textului meu, nu vad unde este confuzia. am dezbatut problema unui act de v-c, apoi mam gandit daca bunicii mei nu mi-ar vinde imobilul ci doar ar lasa un testament prin care acesta sa se imparta intre mine si fii lor(50-50). astfel, intrebam cititorii ce parere au de a doua varianta...dumneavoastra ce credeti de aceasta?sau:bunicii se gandeau sa-mi vanda doar jumatate din tot(50%din casa si 50%din teren).cum trebie procedat in acest caz cu lucrarile de cadastru, se vor efectua 2 diferite, pentru fiecare parte din imobil?mentiune:am tot respectul pentru ynocentta, nu incerc sa fac o demonstratie de inteligenta/cunoastere in arta limbii/etc, imi cer scuze daca par carcotas, sau cu vreun aer superior, nu este deloc aceasta intentia mea.vreau doar sa fie intelese intrebarile mele.si va multumesc pentru ajutorul oferit ptin sfaturi pana acum, sarut mainile.
asa cum spuneam mai sus am stabilit ca marti dimineata sa vina cadastristul (puteam si luni sa stabilim dar am stabilit marti) sa faca masuratorile. Eu am pregatit tot ce mi-a cerut cadastristul adica copie legalizata dupa actul de vanzare cumparare, copie legalizata dupa hotarearea judecatoreasca , dupa moartea bunicilor s-a facut un partaj mama ramanand in posesia casei, copie dupa buletinul mamei si un certificat fiscal pt intabulare si cadastru - acesta se da de unde se plateste impozitul pe casa pentru imobilul respectiv si consta in plata unei taxe de timbru de 4 lei si se emite pe loc cu conditia sa nu existe debite si sa fie impozitul platit la casa pe anul 2009 plus ca se da numai personal la proprietarul casei si cam atat. El are o aparatura pentru a efectua masuratorile, la aparatura intelegandu-se sonde pe care le amplaseaza pe hotar, un aparat prin care apreciaza distanta, eventual un laptop , acesta din urma nu e obligatoriu, daca il are se uita pe el ca are o parola si cede cati metri are strada daca vecinul din dreapta din stanga are cadastru etc. Dureaza cam o ora daca are aparatura buna si merge repede, el face un dosar care merge la ancpi si intr-o luna ar trebui sa fie gata. In afara de asta mai trebuie sa platesc inca o taxa dupa ce imi face masuratorile cam de 120 lei. Ma costa in total 1000 lei cam asa eu am insa suprafata pana in 200 de mp, tarifele sunt in functie suprafata. Daca ai rabdare pana marti iti spun si cum a fost la masuratori ce acte a facut la fata locului etc.
De ce spun ca totusi nu poti lua pe oricine sa iti faca cadastrul. Eu am o vecina care a facut cadastrul, dupa ce iti face masauratorile nu iti spune pe loc cat ai, daca il cunosti mai astepti un pic si iti zice pe loc, e vecina mea a luat din ziar pe unul l-a verificat daca e autorizat si i-a facut cadastrul cu 20 mp mai putin decat in realitate ea avea mai mult decat scria in acte dar se incadra in acea cota de 5 la suta. Adic al fata locului poti avea mai mult sau mai putin cu 5 la suta. De aia iti zic ca nu poti lua pe oricine fara sa ti-l recomande cineva.