Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie de întreținere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie de întreținere

Pot cere instantei recalcularea (mărirea) pensiei de întreținere pentru copilul meu(are 15ani și este elev) dacă nu cunosc locul de muncă al fostei soții? Daca da cererea în numele cui de face? A mea sau a fiului? Menționez că la data pronunțării hotărârii de divorț fosta soție nu avea loc de muncă și după câte am aflat nu are nici acum(nu sunt sigur) iar calculul s-a făcut conform salariului minim pe economie (anul2009) Vă mulțumesc!
Domnule sau doamna (ca vad ca treceti succesiv prin ambele sexe), ca sa va luati acea pensie stabilita pe hartie de catre instanta, indiferent ca va adresati unui executor judecatoresc sau politiei/parchetului, TREBUIE ca persoana obligata la intretinere SA FIE SOLVABILA!
Pentru doamna sau domnul de mai sus (asaofi)prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă s-a stabilit o pensie in valoare de 120 lei lunar indiferent daca se realizează sau nu venituri.