Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectare program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectare program vizita

Azi nu am respectat programul de vizita,copilul fiind bolnav ,tatal nu vrea sa inteleaga,acest lucru,i am permis sa vina in vizita si o poate lua urmatorul weekend cand termina tratamentul fata avand otita ,bronsita,tin sa mentionez ca asa am luat o de la tata dupa 11 zile cat a stat la el,febra 38,5,otita ,bronsita ,multumesc
Pare ca tatal avea program doar in week-end, mama i-a zis ca poate veni sa o vada la ea acasa si sa o ia in schimb week-end-ul viitor, vi se pare a fi rea credinta ?

Da, daca tratamentul putea fi administrat de tata atunci mi se pare rea-credinta.

Tatal o lua in vizita, sa ce, sa stea cu ea in casa si sa ii dea medicamente, nu putea sa stea la fel de bine in camera copilului la ea acasa ? Ce credeti ca statea mama langa ei ?

Nu conteaza ce facea tatal cu ea, era programul lui de vizita, copilul putea merge. Si tatal se poate ocupa de administrarea tratamentului. Punct. Nu a treaba nimanui, da chiar a nimanui sa discute sau sa faca presupuneri despre ce ar fi facut tatal daca isi vedea copilul la programul de vizita.

De data asta nu s-a priceput, sta langa mama week-ul asta ( ma rog, a trecut deja) si invata, iar data viitoare macar duce copilul la medic la timp.

Iertati-ma insa e o presupunere complet prosteasca. E ca si cum ati astepta ca cineva care nu citeste, stand in timp langa carti sa ajunga sa le stie continutul.
Credeti ca eu am stiut ce sa fac la primii muci? credeti ca eu imi dadeam seama initial ca tusea aia uscata, latratoare e mai periculoasa decat tusea productiva? Aveti copii? S-au deschis cumva cerurile cand I-ati nascut si ati primit un manual despre cum functioneaza?

Ei bine nu, inveti din fiecare raceala, tuse,febra.
Iar daca acum. tatal nu e lasat langa ea, degeaba se va trambita sus si tare ca poate data viitoare se va pricepe mai bine. Nu, nu se va pricepe si nu va fi din cauza lui.

Sa lasam deci relatiile dintre parinti si copii sa decurga firesc, iar pana atunci va astept sa-mi raspundeti si dumneavoastra la intrebarea pe care I-am adresat-o lui Martonze.

When, nu ştiu ce urmăriţi cu postările dvs., oricum, toate sunt instigatoareşi împotriva interesului superior al copilului.
În situaţia dată, userul a considerat că e în interesul copilului să nu plece la program, bolnav fiind, şi a propus o recuperare, aşa cum chiar şi bugetarii, în schimbul liberelor ordonate de guvern, recuperează zilele nelucrate.Nu e nimic de condamnat aici, e chiar lăudabilă abordarea userului.
Din nefericire, doamna nu ştie că acest gest al dânsei poate fi deturnat în comportament mai grav ca şi crima, sub atenta îndrumare a unor ong-uri cu reţete prestabilite pentru acuzaţia mamelor :(
Vă răspund la întrebare: Da, dacă copilul se îmbolnăveşte cât timp este în program cu celălalt părinte, este corect ca la indicaţia medicului, să rămână în spital sau să nu fie scos din casă, evident, cu posibilitatea părintelui rezident de a supraveghea evoluţia bolii.
Mă bucur că sunteţi indispensabil la serviciu, deşi...cimitirele sunt pline de nume , cânva, indispensabile...
Acum lansez şi eu o întrebare: Dvs., în familie, cum faceţi ca dvs. să petreceţi timp singur cu copilul dvs., fără prezenţa stânjenitoare a mamei? Acum aţi fost singur cu copilul, urmează să plece şi mama, tot singură?
Stimate domn, eu am argumente cu carul, nu e cazul să fiţi obraznic, atitudinea dvs. îmi aminteşte , adică se confundă cu atitudinea tatălui copilului meu.
Înţeleg că s-a întâmplat ceva ce vă dă aripi , dar ştiţi , probabil, proverbul cu ulciorul.
Vă recomand să studiaţi înţelesul cuvântului "firesc", indicaţie: DEX :)
Martonze, utilizator
When, nu ştiu ce urmăriţi cu postările dvs., oricum, toate sunt instigatoareşi împotriva interesului superior al copilului.

Aici aveti dreptate, pentru ca dumneavoastra intelegeti prin interesul superior al copilului privarea copilului de tata. Eu unul inteleg altceva.

În situaţia dată, userul a considerat că e în interesul copilului să nu plece la program, bolnav fiind, şi a propus o recuperare, aşa cum chiar şi bugetarii, în schimbul liberelor ordonate de guvern, recuperează zilele nelucrate.Nu e nimic de condamnat aici, e chiar lăudabilă abordarea userului.

Aici aveti din nou perfecta dreptate...doar userul a constatat ca e in interesul copilului sa nu plece la program, nu copilul, nu tatal. Si daca e autoritate parinteasca comuna, deciziile nu ar trebui sa se ia impreuna???? Ah nu, pentru ca asa cum am scris mai sus, interesul superior al copilului pe care il sustineti e sa nu aiba tata.

Din nefericire, doamna nu ştie că acest gest al dânsei poate fi deturnat în comportament mai grav ca şi crima, sub atenta îndrumare a unor ong-uri cu reţete prestabilite pentru acuzaţia mamelor
- probabil o sa ii explicati dumneavoastra in mesaje private. Eventual sa ii si recomandati un avocat. Nu de asta sunteti aici pe forum?

Vă răspund la întrebare: Da, dacă copilul se îmbolnăveşte cât timp este în program cu celălalt părinte, este corect ca la indicaţia medicului, să rămână în spital sau să nu fie scos din casă, evident, cu posibilitatea părintelui rezident de a supraveghea evoluţia bolii.

In cazul de fata userul are in scris recomandarea medicului ca minora sa nu fie scoasa afara din casa la programul de vizita?

Mă bucur că sunteţi indispensabil la serviciu, deşi...cimitirele sunt pline de nume , cânva, indispensabile...

Nu doamna, nu sunt indispensabil la serviciu insa mancarea pentru copilul meu este, ca tot jeliti pe aici ca tatii nu asigura mai nimic copiilor lor, ii ironizati vad cand o fac. Un copil mai ales la intrarea in colectivitate se imbolnaveste destul de des. Ajungi intr-un moment in care nici tu si nici sotia nu mai ai zile de concediu si ce faci atunci? Duci copilul la bunici. Mai nou se pare ca tatii care lucreaza va provoaca repulsie. E ceva ce va opreste din ura dumneavoastra fata de barbati?

Acum lansez şi eu o întrebare: Dvs., în familie, cum faceţi ca dvs. să petreceţi timp singur cu copilul dvs., fără prezenţa stânjenitoare a mamei? Acum aţi fost singur cu copilul, urmează să plece şi mama, tot singură?

Ma bucur sa va raspund, doarte simplu facem, exemplu chiar seara aceasta in care eu merg cu copilul in parc si ea se vede cu prietenele. Sau sambata dimineata cand sotia mai merge la cosmetica, ce isi face ea acolo iar eu cu copilul luam un mic dejun mai tarziu, facem clatite si apoi mergem eventual la un film. Asa cum face si sotia mea cu el cand eu mai ies cu prietenii. Cand copilul se imbolnaveste regula e sa stea intai cel care are mai multe zile de concediu. Apoi, cealalta jumatate o sta celalalt. Am trecut prin majoritatea bolilor impartind totul. S-a intamplat de exemplu ca eu sa pot sta acasa cu copilul doar luni si vineri si sotia restul zilelor. S-a intamplat sa nu poata sta niciunul. Ne adaptam. Ea merge cu el si sta cu el si participa la cursul de actorie, eu il sustin de pe margine la inot. Sau am avut excursii de o zi cu el, plecat la munte dimineata si venit seara, timp in care si sotia a respirat linistita, s-a relaxat si ea.

Stimate domn, eu am argumente cu carul

Da, pacat ca nu sunt toate la subiect sau logice. Nu de alta dar mai sus cainati un copil in coma cand cel al initiatoarei topicului are doar bronsita.
Giorgiana83, pe această cale, prin mesaj public vă sfătuiesc:
-data viitoare, dacă copilul se mai îmbolnăveşte, să aveţi neapărat scrisoare medicală, cu recomandarea medicului
-înţelegerea cu tatăl copilului să o faceţi în scris, adică să-l înştiinţaţi în scris, înainte de ora vizitei, de starea copilului (justificat obligatoriu cu actele medicale) şi să faceţi invitaţia de a urma programul de relaţii la domiciliul dvs., eventual cu promisiunea că îl veţi scuti de prezenţa dvs. stânjenitoare sau alternativa-recuperare în alt weekend
-vă recomand ca la orice provocare a domnului, să răspundeţi în scris
-înregistraţi fiecare vizită a tatălui, alăturaţi fotografii, pentru a nu vă trezi cu acuzaţii de nerespectare a programului de relaţii, dovedit cu martori mincinoşi aduşi de domnul
-când domnul nu vine să ia copilul, scrieţi-i mesaj că a fost aşteptat şi el nu a venit
-dacă copilul se exprimă în sensul că nu vrea să plece la program, obligaţi-l, explicati-i că TREBUIE să plece, indiferent de motivele invocate de copil
Martonze, din toate recomandarile dumneavoastra totusi nu vad si pe aceea de a lasa copilul la tata cu tratamentul necesar.
Repet, chiar doriti sa faceti sa para ca tatii sunt niste incapabili in ingrijirea copiilor?

să faceţi invitaţia de a urma programul de relaţii la domiciliul dvs., eventual cu promisiunea că îl veţi scuti de prezenţa dvs. stânjenitoare sau alternativa-recuperare în alt weekend

???????
Si din nou, de ce atata drama? Cui foloseste?
Nu trebuie sa faceti nici o invitatie de a petrece tatal timp cu copilul la domiciliul mamei, doar sa inmanati medicamentele necesare si raportul medical tatalui ( raport pe care doh, oricum ar fi trebuit sa il aiba) ca sa stie acesta cum sa-i administreze siropurile, aerosolii si asa mai departe.
Simplu, totul sa fie cat mai simplu. Telenovele de genul Martonze nu vor face decat sa va raneasca copilul. Nu va castiga nimeni in final, toti vor pierde.