Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOS!!! SUNT SANTAJATA DE FIRMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOS!!! SUNT SANTAJATA DE FIRMA

Buna seara.Am nevoie mare sa-mi dati un sfat si sa-mi spuneti ce am de facut.Sunt angajata la o firma din luna noiembrie 2008 dar cim mi l-au facut doar din decembrie.
Sunt acum insarcinata in 7 luni, am instintat firma in scris de starea mea inca de cand aveam 10 saptamani de sarcina.Din acel moment au inceput presiunile.Mentionez ca sunt singura angajata cu cim in cadrul firmei .Mi s-a cerut inca din luna august sa ies in prenatal, ceea ce nu era posibil, ca sa ma plateasca statul ca ei sa nu aiba nimic de platit pentru mine. In luna septembrie iar mi s-a cerut acelasi lucru,le-am comunicat ca o sa ies in prenatal din 15 octombrie dar de la 1 octombrie o sa cer concediu medical .Am reusit sa iau concediu medical din 24 septembrie. Azi ,29 septembrie sunt chemata de avocata firmei care imi comunica ca lipseste o suma mare de bani din firma,bani care au fost scosi de mine si sunt nejustificati. Le-am explicat ca pentru acea suma sa dea socotala adminstratorul firmei deoarece el mi-a zis sa-i scot ca sa poata plati angajatul care lucra din luna februarie pana in mai la negru in cadrul firmei.Dar nu ii intereseaza, daca eu nu am chitante pt acei bani atunci inseamna ca i-am furat.Eu pot demonstra prin corespondenta de mail avuta cu administratorul firmei ca acei bani pentru ce scopuri erau si ca a existat un angajat care a lucrat la negru in cadrul firmei pt ca il tot amana cu intocmirea cim.Mi-au zis sa-mi dau demisia si sa semnez ca mi-am primit toate drepturile banesti de la ei pana inclusiv luna decembrie 2009 sau daca nu imi fac dosar penal pentru lipsa banilor.Ce sa fac, sa depun o sesizare la ITM???Mentionez ca administratorul a facut pe numele meu delegatii,fara acordul meu,fara ca eu sa fi fost plecata vreodata in acele delegatii, doar ca sa se scada cu sume mari de bani, sume cu care era defapt platit angajatul la negru.Ce e de facut? Va rog ajutati-ma!!!
Exact cum v-au recomandat si colegii mei sa procedati (plangere politie , garda financiara , parchet, ITM) va recomand si eu !
Faceti sesizare imediat la institutiile sus amintite si aratati cu lux de amanunte exact situatia existenta in cadrul societatii! In plus , ati specificat ca sunteti singura angajata cu CIM , ceilalti angajati lucrand "la negru". Mentionati in plangerile dvs numarul de angajati care lucreaza fara forme legale , aratati numele lor si dati-le datele de identificare! Este imposibil ca in firma sa nu gasiti o copie dupa actele lor de identitate! Este suficient ca unul dintre acesti angajati sa recunoasca ca lucreaza pentru firma X ca suma respectiva de bani sa poata fi considerata ca reprezentand salariul/salariile pe mai multe luni ale angajatului respectiv!
SUCCES!
=D>
Multumesc mult pentru sfaturi, sunt mai mult decat utile.Problema este ca,nu sunt dispozitii de plata catre administrator, exista mailuri in care noi vorbim despre sumele de bani care trebuie achitate pentru diferite lucruri si pentru care nu exista contracte.Pot dovedi cu martori existenta celor care au fost platiti la negru, ei pot depune marturie.Sumele sunt din lunile aprilie, mai, iunie si sunt in total de aproximativ 9000ron. Si pana la acele dati eu am fost pusa sa scot bani din banca, adica de la bancomat pentru plata deferitelor lucruri.Angajatul a lucrat din 1 februarie pana pe 30 aprilie si salariul pe aprilie, l-a primit in luna iunie.Salariul meu de exemplu era de o suma pe contract iar in contul meu se vira o suma mai mare.Delegatiile ma punea sa le complectez eu pentru deplasari in Ungaria la cursuri de perfectionare, unde eu nu am fost niciodata.Nu stiu exact daca am semnat pe ele, dar cred ca nu ,stiu doar sigur ca trebuia sa le stampilez dupa care el le lua cu el in Ungaria ca sa le stampileze la acea firma unde se presupunea ca merg in delegatie.
andyc76 a scris:

Multumesc mult pentru sfaturi, sunt mai mult decat utile.Problema este ca,nu sunt dispozitii de plata catre administrator, exista mailuri in care noi vorbim despre sumele de bani care trebuie achitate pentru diferite lucruri si pentru care nu exista contracte.Pot dovedi cu martori existenta celor care au fost platiti la negru, ei pot depune marturie.Sumele sunt din lunile aprilie, mai, iunie si sunt in total de aproximativ 9000ron. Si pana la acele dati eu am fost pusa sa scot bani din banca, adica de la bancomat pentru plata deferitelor lucruri.Angajatul a lucrat din 1 februarie pana pe 30 aprilie si salariul pe aprilie, l-a primit in luna iunie.Salariul meu de exemplu era de o suma pe contract iar in contul meu se vira o suma mai mare.Delegatiile ma punea sa le complectez eu pentru deplasari in Ungaria la cursuri de perfectionare, unde eu nu am fost niciodata.Nu stiu exact daca am semnat pe ele, dar cred ca nu ,stiu doar sigur ca trebuia sa le stampilez dupa care el le lua cu el in Ungaria ca sa le stampileze la acea firma unde se presupunea ca merg in delegatie.

Ar fi interesant de stiut pana a fi angajata dvs. Cine anume se ocupa de toate aceste lucruri si daca nu cumva e o "practica" deja pentru ei.

Data fiind starea in care sunteti ar fi bine sa evitati agitatia, incercati o discutie directa cu ei in care sa le spuneti cat se poate de ferm ca nu sunteti dispusa sa va lasati nici manipulata nici intimidata.
Succes !
maria1504, utilizator
Cred ca trebuie sa va aminti exact ce ati semnat si ce nu.Impotriva actelor , cu martori e destul de greu de demonstrat....Mai bine intrati in prenatal , nasteti ..si mai vedeti dupa aia.Sarcina usoara in continuare
Bancomatul nu elibereaza chitanta cu numele persoanei care efectueaza retragerea de numerar. Deci banii puteau fi retrasi si de alt salariat al firmei.
Ca si colegii mei, va sfatuiesc sa va adresati institutiilor competente (politie, garda financiara, ITM).
SUCCES!