Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si custodie

Buna seara!Am si eu o problema si am nevoie de ajutor.Am hotarat impreuna cu sotul meu sa divortam.Nu avem bunuri de partajat dar avem doi copii minori.Ne-am inteles sa ramana la mine amandoi(mentionez ca pana acum am locuit cu mama mea intr-un apartament cu trei camere si aici intentionez sa locuiesc in continuare cu copii,sotul meu ...nu stiu unde va pleca).As vrea sa stiu daca asta este hotararea noastra si putem sa ne intelegem si asupra dreptului de vizita si eventual a pensiei alimentare daca suntem obligati sa ducem copiii in instanta ptr a hotara ei cu cine anume vor s locuiasca.Mentionez ca nu vreau sub nici o forma sa se ajunga acolo si vreau sa imi spuneti cum as putea sa evit acest lucru(amandoi copiii au peste 10 ani).
Va multumesc!
romascanu a scris:

Eladaela a scris:

Si ptr ca tot m-ati ajutat si mi-ati raspuns as vrea sa va mai intreb ceva.Am nevoie de un avocat?Este obligatorie prezenta acestuia?Ma pot reprezenta singura?Prezenta sotului este obligatorie daca am cazut de acord si desfacerea casatoriei se va face din vina ambelor parti?Ancheta sociala cine o va cere?

Si acordul acesta al sotului (asupra aspectelor privind incredintarea si pensia; divortul nefiind unul prin acord) cum are sa-l stabileasca judecatorul? Crezandu-va pe cuvand cand ii spuneti dvs. ca ati vorbit aseara cu el? :)

In procesele civile asistarea nu e obligatorie. Iar nevoia si-o stabileste fiecare in parte (de regula prin raspunsul, cinstit, la intrebari de genul: am o solutie la orice problema ce s-ar putea ivi? Banuiesc macar ce probleme se pot ivi?)

Iata, spre pilda, (si exemple de acest gen cred ca are orice avocat) pe la inceputul verii o doamna m-a sunat sa-mi spuna ca instanta la care ea a depus cererea de divort (fara sa se sfatuiasca cu un av.) in loc sa pronunte divortul la primul termen, asa cum se astepta ea, si-a declinat competenta si a trimis dosarul la o alta instanta pe la ...Cucuietii din deal. Si ma intreba ce poate sa faca ea pentru ca avea nunta programata cu iubitul ei intr-un termen extrem de scurt.

Din pacate a trebuit sa-i spun ca, daca m-ar fi consultat inainte de a depune cererea ar fi costat-o x lei, in schimb "economisirea" celor x lei din trecut o costa acum ...cat costa reprogramarea unei nunti.

Si daca doriti sa spuneti ca nu va paste primejdia nici unei nunti intr-un viitor apropiat, sa stiti ca am o tolba intreaga de alte povesti ...pe toate gusturile, inclusiv ...circul in care se poate intra din pricina unei singure litere gresit scrise intr-un dispozitiv.

Hotararea, daca aveti sau n-aveti nevoie de un avocat, va apartine.

Va multumesc mult ptr raspunsuri!Sotul este de acord si cu divortul.Nu am spus ca nu ar putea fi nevoie de un avocat sau ca nu s-ar putea ivi probleme,doar ca ptr mine ar fi un efort financiar in plus,un efort pe care nu prea mi-l permit in acest moment(fiind singurul intretinator al familiei) si nici nu stiu exact cat inseamna acest"efort financiar".Dar o sa ma interesez,o sa caut.Stiu ca un avocat este singurul care poate face cel mai bine treaba.
Va multumesc!
buna dimineata .
de regula , in procesele de divort este obligatorie prezenta reclamantului .
daca acesta nu se prezinta la doua termene consecutiv, personal/asistat de aparatorul ales, procesul se suspenda.
avand in vedere ca in acest caz exista doi copii minori, chiar daca sotul este de acord ca acestia sa va fie incredintati dvs, instanta va trebui sa-l intrebe personal pe sot despre acest aspect.

intrucat copiii au peste 10 ani, ei vor fi audiati in camera de consiliu.
ancheta sociala este obligatorie in acest caz .
avand in vedere ca totusi ati cazut de acord cu sotul asupra acestor aspecte , privind incredintarea minorilor si nu se pune nici problema partajului, procesul nu va dura f mult .
instanta competenta este cea in a carei raza teritoriala sotii au avut ultimul domiciliu comun.
tx de tb 39 ron + tb j+onorariu av , daca angajati unul .
Va multumesc mult ptr raspuns.As vrea sa mai stiu ce presupune aceasta audiere a copiilor in camera de consiliu?Ati putea sa ma ajutati cu mai multe detalii?Ma sperie foarte tare chestia asta si nu stiu nici ei cum vor reactiona.De fapt am o fobie fata de salile de tribunal:) si cred ca din cauza asta imi fac si atat de multe probleme.
Va multumesc!
Eladaela a scris:

Va multumesc mult ptr raspuns.As vrea sa mai stiu ce presupune aceasta audiere a copiilor in camera de consiliu?Ati putea sa ma ajutati cu mai multe detalii?Ma sperie foarte tare chestia asta si nu stiu nici ei cum vor reactiona.De fapt am o fobie fata de salile de tribunal:) si cred ca din cauza asta imi fac si atat de multe probleme.
Va multumesc!
Eladaela a scris:

Va multumesc mult ptr raspuns.As vrea sa mai stiu ce presupune aceasta audiere a copiilor in camera de consiliu?Ati putea sa ma ajutati cu mai multe detalii?Ma sperie foarte tare chestia asta si nu stiu nici ei cum vor reactiona.De fapt am o fobie fata de salile de tribunal:) si cred ca din cauza asta imi fac si atat de multe probleme.
Va multumesc!

Daca divortul este la intelegerea partilor,din culpa comuna cererea de divort cine o depune?As putea sa o depun eu?Sotul meu nu este in tara o luna.As vrea totusi sa depun dosarul pana vine el.
Va multumesc!