Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatie lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatie lift

la reparatie lift cheltuiala se imparte pe apartament sau pe nr.de persoane?cum e mai corect ?si daca se poate ,de ce?
Ar mai fi ceva-se imparte de la et.2 in sus sau la toti?
castelanul, utilizator
Cheltuielile cu ascensorul sunt urmatoarele:
1. Service-ul lunar, factura emisa de firma care intretine ascensorul - intra la cheltuieli pe cota-parte indiviza si se plateste de toate apartamentele, indiferent de etajul la care sunt situate.

2 Energia electrica care intra in componenta facturii de la Electrica. Daca exista contor separat pentru ascensor atunci in adunarea generala a asociatiei se poate hotari ca persoanele care stau la parter si et. 1 sa poata fi scoase de la plata stricta a curentului pentru ascensor, daca la ultimul etaj nu exista uscatorii functionale sau daca pe proprie semnatura declara ca nu folosesc liftul. Cheltuielile aferente curentului pentru ascensor se impart pe nr. de persoane.

3 Reparatia ascensorului care se imparte pe cota-parte ca orice reparatie.
..........................
Deci scutirea persoanelor care locuiesc la parter si et. 1 se face numai in cadrul adunarii generale pentru contributia la o parte din factura de energie electrica daca exista contor de masurare a curentului pentru lift.

In cazul in care nu exista contor separat, adunarea generala poate gasi o formula prin care acesti locatari sa fie scutiti de o parte din cheltuielile cu liftul, fie la factura de la service, fie la factura de la Electrica.
Scuze dacă nu am fost explicită,Vă rog ,la ce trebuie să revin cu explicația?
Mariana Apostol a scris:

Cele scrise de mine sunt stipulate și de legea 23o/2007

La aceasta afirmatie, va rog.
~ Conținut șters la cerere ~
Stimate domn
Cand citesc mail-ul nu sunt intotdeuna la birou(de aici lipsa de nr.articol)trimiteri
la secțiuni sau HG.Tot odată sunt la inceput de a scrie-răspunde.Am văzut că
răspundeți punctual,voi incerca să fac la fel.
Am dorit să imprumut idei noi,să știu ce se intamplă și cu ce se confruntă alte
asociații.
In asociația din care fac parte nu i-au hotărari(singură) fără să citesc legea .
Am dorit să fiu abonată la acest forum pentru a mă informa ..
Sper ca pentru aceste motive să nu fiu taxată cu răutate și să fiu tratată cu
ințelegere.

acum vin in contact cu alte gandiri de multe ori obiectivec are mă ajută mult.