Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Estimare cval expertize, Nota de fundamentare pentru ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Estimare cval expertize, Nota de fundamentare pentru rectificare bugetara

Buna seara !

In cadrul sedintei de astazi, s-a hotarat
ca la procesul penal, institutia noastra,ca parte civila prejudiciata,
sa raspunda instantei ca este de acord sa se faca expertiza muzeografica, expertiza contabila si expertiza grafologica
pentru bunurile muzeale care fac obiectul procesului.

Insa, la aceasta data institutia nu are bani in buget
pentru efectuarea expertizelor.

Seful compartimentului de la muzeu va trebui sa faca
o Nota de fundamentare pentru rectificare buget.

Va rog foarte mult sa ne ajutati cu un sfat
si sa ne spuneti:
- ce ar trebui sa contina acea Nota de fundamentare ?
- cine ar trebui sa faca o estimare a sumei
pe care institutia noastra o va cere la rectificarea bugetara ?
Ce salariat va trebui sa faca o estimare a cval expertize ?
- cine altcineva ne-ar putea spune cat ar costa cele 3 expertize,
ca sa putem cere o suma cat de cat exacta Consiliului Judetean ?
- ce documente va trebui atasate
la acea Nota de fundamentare pentru rectificare bugetara ?
- daca vom obtine o suma mai mica decat vor costa cele 3 expertize,
cum am putea proceda ? .... pentru este aproape sfarsitul anului
si nu vom mai putea obtine o alta suma suplimentara de bani.

Va rugam din suflet sa ne ajutati cu catve sfaturi utile.
oanaportar, utilizator
Directorul a spus ca solicitat instanței o amânare a depunerii propunerilor de Obiective de Expertiza pana când va fi gata inventarul bunurilor, pentru ca abia atunci se va putea spune ce bunuri trebuie /se propun pentru expertizare și ce anume sa se expertizele, întrucât odata cu inventarierea se văd și care sunt problemele ce trebuie lămurite prin Expertize.....
Instanta poate amana dosarul pentru o perioada de ..... daca nu puteti depune obiectivele pentru expertiza.
Astazi instanța a trecut cu vederea - adica a spus ca oricum fixa un termen pentru audierea de martori si ca pana atunci - adica la urmatorul termen sa se depuna Obiectivele de Expertiza.

Parchetul a spus ca nu este un motiv de amânare, si ca prejudiciul este valoarea bunurilor achizitionate.
De ce ? ... nu am inteles.
Daca bunurile au fost supraevaluate -de exemplu- prejudiciul nu este diferenta dintre pretul supraevaluat si valoarea reala a bunului ?

Supraevaluarea unor bunuri, fie ele culturale, nu poate fi facuta ochiometric, ci doar printr-o expertiza. Nu vad ce alt procedeu de evaluare ar putea fi in atentia procurorului.
Nu cred ca respectiva comisie numita la nivelul firmei dvs. sa poata stabili de urgente, ceea ce ati mentionat in mesajele anterioare pentru ca in baza constatarilor sa puteti stabili obiectivele pentru expertize.
Procurorul a considerat ca prejudiciul este valoarea bunurilor achizitionate.

Institutia noastra, respectiv directorul si seful muzeului, considera ca
fara o Expertiza nu se poate spune daca bunurile au fost supraevaluate sau nu.

Judecatorul, la Fond, a mers pe ideea procurorului.

Oare s-a mers pe ideea ca
din punct de vedere contabil
trebuie sa se impute intreaga valoare de inlocuire a bunului ?
Ar fi justificata o astfel de concluzie a procurorului ?

Comisia numita la nivelul institutiei noastre
ar putea constata si propune
ce bunuri prezinta anumite suspiciuni /neclaritati
si care vor fi propuse a fi expertizate.
Asa s-ar sti ce bunuri, numarul lor si ce anume se cere a se expertiza,
si astfel s-ar putea stabili si pretul /onorariul de expert.

Va rog frumos sa imi spuneti
daca s-ar putea proceda asa
si daca ar fi corect ?