Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minor prins cu droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minor prins cu droguri

Buna ziua. Recent a găsit jandarmeria asupra mea o pastila ecstasy, iar unui prieten de al meu aprox. 0,2 grame de cannabis. Am fost la un sediu, a venit tatăl meu (eu sunt minor), am semnat mai multe procese verbale și urmează să primim un apel. Din cate am înțeles trebuie să mergem sa dam o declarație, iar mai apoi la procuror.

M-au întrebat de unde am pastila și am zis că am gasit-o într-un parc mai recunoscut pentru consumuk de substanțe mai puțin legale.

Mă poate ajuta cineva cu o idee despre ce urmează să se întâmple? Menționez că este prima oară când se întâmpla un incident.
Bogdan131 a scris:

Singura mea îngrijorare e sa nu am probleme că am zis că am gasit-o in loc sa dezvălui persoana de la care o aveam.

Nu o sa va ajute in dispunerea unei solutii de renuntare la urmarire penala, daca asa ati inteles sa va formulati apararea, nu se gasesc pe jos asemenea pastile.
Presupun ca si prietenul dvs tot pe jos le-a gasit...
Mai aveti timp sa indreptati lucrurile cand o sa fiti citat in calitate de suspect.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Se poate dispune renuntarea la urmarire penala, in etapa de urmarire penala , daca se apreciaza ca nu exista un interes public in continuarea judecatii fata de dumneavoastra, avand in vedere pozitia procesuala manifestata , conduita de recunoastere a faptei imputate, pericolul social concret pe care il prezinta fapta, urmarea imediata a infractiunii, scopul savarsirii faptei ,mobilul acesteia.

Se poate dispune prestarea unei activitati neremunerate in folosul comunitatii.

Solutia de renuntare la urmarirea penala este confirmata de instanta de judecata.

Odata trimis in judecata , instanta de judecata poate dispune renuntarea la aplicarea pedepsei.

De asemenea, se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei, conform art. 83 din CODUL PENAL, care nu reprezinta o forma de condamnare.

Va fi instituit un termen de supraveghere , de 2 ani, in care veti avea de indeplinit anumite masuri de supraveghere ori obligatii.

Amanarea aplicarii pedepsei nu atrage interdictii, decaderi ce rezulta din condamnare.

Se poate aplica o amenda penala, ce reprezinta antecedent penal.

Sanctiunea cea mai severa, in opinia mea, reprezinta suspendarea sub supraveghere, conform art. 91 din Codul penal.

Daca exista acordul dumneavoastra, puteti fi inclus intr-un program de consiliere, conduita ce va fi avute in vedere de procuror sau instanta.

Marijuana (nigella sativa ) reprezinta un drog de risc, cantitatea detinuta este mica.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
@Ioana Stoica:
Utilizatorul a fost depistat cu o pastila de ecstasy, nu cu marijuana.
Utilizatorul este minor, in cazul in care va fi trimis in judecata si va fi gasit vinovat, instanta de judecata poate lua impotriva lui o măsură educativă neprivativă de libertate.
Marijuana (nigella sativa ) reprezinta un drog de risc, cantitatea detinuta este mica.

Cred ca faceti o confuzie in ceea ce priveste denumirea stiintifica a marijuanei, Nigella sativa este denumirea stiintifica a chimenului negru, din cate am vazut.
Marijuana este un termen generic prin care sunt desemnate in Europa si America de Nord frunzele si varfurile de cannabis sativa uscate, folosite pentru fumat.
Pot fi luate masuri educative neprivative de libertate fata de cel minor .Am crezut ca ambii sunt majori.
Am recitit, am observat ca prietenul( major )era cel care detinea marijuana pentru consumul propriu.

Fata de cel major, sunt aplicabile reglementarile mentionate mai sus.Marijuana este extrasa din canepa indiana ( cannabis sativa - nu nigella sativa, este adevarat ).
Ecstasy este drog de risc...

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Este in tabelul 1, drog de mare risc. Deci pedepsele prevazute de lege fiind aproape duble
AvTudor_com, utilizator