avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bun imobil dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bun imobil dupa divort

Buna ziua,


as dori sa stiu daca , in cazul in care la partaj se solicita impartirea unui bun imobil dobandit anterior casatoriei de una din parti in baza unui contract de vanzare -cumparare , cealalta parte are dreptul la o o parte din valoarea acestuia , daca se afla in concubinaj in momentul in care a fost dobandit??


mentionez ca sotul a dobandit acest bun imobil, de la parintii acestuia inainte de casatorie, dar ca cele doua parti implicate in partaj (sotul si sotia ) nu aveau niciun venit la momentul dobandirii bunului.


Multumesc frumos pentru amabilitatea de a ma ajuta.
Cel mai recent răspuns: spiridon vasilica , utilizator 08:46, 5 Octombrie 2009
as dori de asemenea sa stiu daca sotia are dreptul la partaj, din moment ce niciodata nu obtinut niciun fel de venit.

multumesc frumos!
Imobilul nu este bun comun al sotilor. Actiune de partaj poate sa introduca oricine, accesul la justitie este liber, dar asta nu inseamna ca, in speta, sotul nepropietar ar si avea castig de cauza
istudor adriana a scris:

Buna ziua,


as dori sa stiu daca , in cazul in care la partaj se solicita impartirea unui bun imobil dobandit anterior casatoriei de una din parti in baza unui contract de vanzare -cumparare , cealalta parte are dreptul la o o parte din valoarea acestuia , daca se afla in concubinaj in momentul in care a fost dobandit??


mentionez ca sotul a dobandit acest bun imobil, de la parintii acestuia inainte de casatorie, dar ca cele doua parti implicate in partaj (sotul si sotia ) nu aveau niciun venit la momentul dobandirii bunului.


Multumesc frumos pentru amabilitatea de a ma ajuta.


in primul rand, concubinajul nu e prevazut de lege, inca. deci bunurile dobandite in timpul concubinajului sunt bunuri proprii celui care le-a cumparat.
in al doilea rand, investitile care le-ati facut in imobil, le puteti recupera fie prin actiunea de partaj fie printr-o actiune in pretentii.

concluzie: imobilul, nu are cum sa fie un bun comun, daca la momentul incheierii contractului de v-c, doamna si domnul nu erau casatoriti legal dar doamna poate demonstra banii investiti ca sa ii poata recupera.
si daca sotia nu a avut niciodata un venit, instanta o va intreba: "dar de unde ati avut dvs banii?"


av.m.vasilescu
va multumesc frumos! o ultima intrebare : sotia care nu a lucrat deloc in timpul casatoriei poate avea castig de cauza la un partaj?

Desigur, insa doar pentru bunurile care fac parte din comunitatea matrimoniala in devalmasie, adica acele bunuri dobandite de cei doi impreuna dup[a inchieerea casatoriei. legea considera ca fiecare dintre cei doi vor dobandi o cota de 50% din bunuri , in urma unu i partaj. Se prezuma ca cei 2 au avut o contributiee egala la achizitionarea bunurilor, iar munca femeii in gospodarie , cresterea copiilor, chiar daca nu este remunerata, echivaleaza cu munca depusa de sot.

Alte discuții în legătură

Concubinaj paddy paddy Traiesc cu prietena mea de aproape 1an si jumatate,am un baietel de 6luni cu ea.Intentionez sa ma casatoresc cu ea.Am 2proprietati imobiliare in Bucuresti,una ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral lucian cohanciuc lucian cohanciuc Tatal meu a decedat si a avut in propietate mai multe imobile pe care le-a dobandit inainte de casatoria cu ultima sotie,fiind trecut necasatorit si in actele ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun la partaj in casatorie? georgesima georgesima Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se ... (vezi toată discuția)