Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate?

Functionarul public al carui raport de serviciu este suspendat, conform art.94, lit.„m” din Legea nr.188/1999 poate participa la un concurs pentru o functie contractuala in cadrul aceleiasi institutii publice unde isi desfasoara activitatea f.p.? Va rog un raspuns argumentat. Multumesc!
Potrivit art. 77 al. 2 lit. j din Legea 188/199 constituie abatere disciplinară încălcarea prevederilor legale referitoare la îndatoriri, incompatibilităţi, conflicte de interese şi interdicţii stabilite prin lege pentru funcţionarii publici.

Aşadar, potrivit legii, încălcarea dispoziţiilor privind incompatibilitaţile prevăzute de lege constituie abatere disciplinară, căruia îi sunt aplicabile dispoziţiile legii privind constatarea şi sancţionarea funcţionarilor publici prevăzute în Capitolul VIII - Sancţiunile disciplinare şi răspunderea funcţionarilor publici, din legea 188/1999.