Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot face sa numim o persoana tutela minorului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot face sa numim o persoana tutela minorului nostru

Daca eu,sotia si baiatu de 22 ani am deceda printro nenorocire de cel de al doilea copil care este minor ce se va intampla cu el si ce am putea face noi sa-l punem la adăpost si sa nu rămână pe drumuri,sau sa putem numi o familie care sa-l ia in intretinere,ce ar trebui sa facem,adică testament o persoana pe care sa o numim ca tutela copilului nostru si unde se pot face aceste demersuri(notariat-avocat-sau instituti ale statului)
Art.114 din Codul civil