Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare inscrieri cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare inscrieri cartea de munca

Buna ziua,

Care este procedura de radiere/modificare a inscrierii eronate in cartea de munca a grupei de munca?
Este vorba despre desfasurarea activitatii prevazuta de Ordinul 50/1990 - Anexa I, pct. 123 al. 15, care figureaza conform completarilor Ordinului ca inscrisa la grupa I de munca, in vreme ce angajatorul a incadrat-o pe cartea de munca la grupa a II-a de munca. Angajatorul si-a incetat activitatea motiv pentru care arhiva se afla la o firma de lichidare care nu elibereaza adeverinta privind grupa de munca corespunzatoare decat in baza unei sentinte. Anterior, a fost facuta actiune in instanta de mai multi angajati in vederea obtinerii unor astfel de adeverinte cu grupa corespunzatoare de munca - pentru unii fiind admisa actiunea si primind adeverinte, pentru altii fiind respinsa (desi este vorba de acelasi loc de munca, desfasurat in aceleasi conditii si in aceeasi perioada).
In concluzie, instanta a motivat: "aceste mentiuni au fost facute de fostul angajator si nu au fost radiate de acesta sau de o instanta de judecata."
Este necesar sa pornim un nou proces prin care sa solicitam strict radierea/modificarea inscrierilor din cartea de munca sau exista si o alta procedura?

Multumim!
Da, este posibila o astfel de actiune.
Va multumesc!
Vas ruga sami spuneti de ce firma sunt preluate dosarele cu grupe de la int minera hunedoara teliuc
Maricica ungureanu a scris:

Vas ruga sami spuneti de ce firma sunt preluate dosarele cu grupe de la int minera hunedoara teliuc

Incercati la Direcţia Judeţeană Hunedoara a Arhivelor Naţionale
Adresa: Str. Aurel Vlaicu nr. 2, Deva, cod 330005, jud. Hunedoara
Telefon: 0254/213.875, 0254/214.347
E-mail: hunedoara@arhivelenationale.ro
In conditiile in care firma de lichidare emite adeverinte in concordanta cu documentele gasite in arhiva, intocmite de firma in conformitate cu prevederile ordin nr. 50/ 1990 initial (nu s-au refacut documentele conform prevederilor din ordin nr. 50 completat la 31.08.1994 (aceste ordin nu a fost publicat in MO, doar distribuit la casele de pensii, ITM, centrale sindicale, mari unitati) pentru ca instanta sa dea o hotarare de reincadrare lucrurile sunt putin mai complicate, in sensul ca este necesara o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii. Expertul desemnat trebuie sa gaseasca in arhiva firmei determinari de noxe chimice si fizice, rapoarte de lucru, state de plata, informari din partea compartimentului ssm al firmei, hotarari ale consiliului de administratie, contracte colective de munca, contracte individuale de munca, etc.,pentru a se putea pronunta. Util pentru expert ar putea fi sa regaseasca ordinul 50 completat la 31.08.1994 ca intrat in unitate (cu nr. de inregistrare/ data) si din diverse motive acesta sa nu fi fost avut in vedere de CA.
@maricica ungureanu
Trebuia sa deschideti o discutie noua.