avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.As avea cateva intrebari:suntem 4 frati Tata a decedat in 1998 iar pana acum nu sa facut succesiuna,noi cele trei fete am facut aceea declaratie de renuntare la mostenire pe partea lui tata,as dori sa imi spune-ti daca fratele nu face acèeas declaratie cum se imparte mostenirea (precizez .ca Mama traieste),iar daca ar renunta si el cui ii refine intreaga mostenire?Multumesc antcipat
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:07, 18 Octombrie 2017
Trebuie dezbătută succesiunea după tata.
Cu o ocazia dezbaterii moștenirii se consemnează declarațiile dvs de renunțare, urmând ca moștenitori să fie mama (cu o cota de 1/4) si fratele (Cu 3/4).
Dacă succesiunea se dezbate pentru bunurile comune, dobândite de ambii părinți in timpul căsătoriei, cotele de mai sus se calculează la jumătatea tatălui.
Deci mama va avea 1/4 din 1/2, adică 1/8 + jumătatea ei de drept. În final mama are 5/8.
Fratele are 3/4 din jumătatea tatălui, adică 3/8.
Mai departe depinde ce doriti ....
Dacă vreți să vindeți, fiind amândoi proprietari, mama și fratele vand împreună.
Dacă mama vrea sa ii vanda/doneze cota ei de 5/8 fratelui, o poate face. Iar fratele va deveni unic proprietar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate. mariuscrisan mariuscrisan Mama si tatal meu detin un apartament. Mama a decedat. Suntem doi frati . Tatal meu poata sa vanda apartamantul fara acordul nostru? Cat detine fiecare din ... (vezi toată discuția)