Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.As avea cateva intrebari:suntem 4 frati Tata a decedat in 1998 iar pana acum nu sa facut succesiuna,noi cele trei fete am facut aceea declaratie de renuntare la mostenire pe partea lui tata,as dori sa imi spune-ti daca fratele nu face acèeas declaratie cum se imparte mostenirea (precizez .ca Mama traieste),iar daca ar renunta si el cui ii refine intreaga mostenire?Multumesc antcipat
Trebuie dezbătută succesiunea după tata.
Cu o ocazia dezbaterii moștenirii se consemnează declarațiile dvs de renunțare, urmând ca moștenitori să fie mama (cu o cota de 1/4) si fratele (Cu 3/4).
Dacă succesiunea se dezbate pentru bunurile comune, dobândite de ambii părinți in timpul căsătoriei, cotele de mai sus se calculează la jumătatea tatălui.
Deci mama va avea 1/4 din 1/2, adică 1/8 + jumătatea ei de drept. În final mama are 5/8.
Fratele are 3/4 din jumătatea tatălui, adică 3/8.
Mai departe depinde ce doriti ....
Dacă vreți să vindeți, fiind amândoi proprietari, mama și fratele vand împreună.
Dacă mama vrea sa ii vanda/doneze cota ei de 5/8 fratelui, o poate face. Iar fratele va deveni unic proprietar.