Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate vinde un apartament cu clauză de uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate vinde un apartament cu clauză de uzufruct viager dacă uzufructuarul nu-și poate exprima acordul?

Buna ziua!

Eu si sora mea detinem un apartament obtinut prin vanzare-cumparare cu clauza uzufruct viager (dar doar pe 2 dintre cele 4 camere ale imobilului) de la mama noastra.
Ea intre timp s-a înbolnavit iar in urma unui AVC ischemic, este paralizata la pat si vorbeste incoerent, nu se poate misca, cu toate ca este in deplinatatea facultatilor mintale.
Problema este ca noi vrem sa vindem apartanentul, sa ne mutam la curte, iar mama este de acord cu acest lucru!
Din cate am aflat ea nu mai poate sa dea declaratie pentru renuntarea la uzufruct ca sa putem vinde casa, pt ca este paralizata!
Intrebarea mea este, putem vinde cuiva apartamentul cu aceasta clauza, dar in momentul in care ma mut sa o iau pe mama cu mine?
Deci pot vinde apartamentul asa cum este in contractul actual cu clauza de uzufruct? Ca si cum noii propietari ar accepta-o pe mama sa ramana in casa, sa nu o dea afara, dar in schimb pe ea sa o iau sa stea cu mine?
Admin, administrator
Nuda proprietate poate fi instrainata.

Insa dreptul de uzufruct trebuie respectat.

Nuda proprietate poate fi instrainata de nudul proprietar.

Dreptul de uzufruct ( drept real principal, esentialmente derivat, drept imobiliar ) poate inceta prin acordul partilor.

Proprietatea ar deveni deplina.

Dreptul de uzufruct presupune ca uzufructuarul exercita atributul posesiei si folosintei asupra bunului.

Uzufructul instituit este unul viager , se stinge prin deces .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat