Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere dosar pensionare limita de virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere dosar pensionare limita de virsta

Buna Ziua!O intrebare pe forum..unui coleg de serviciu i-a fost respins doarul de pensionare limita de virsta pe motivul ca doua adeverinte de grupa emise de o societate de arhivare nu s-au valorificat ''temei juridic eronat''care sa fie cauza?Aceste arhive nu sunt luate in considerare de casele judetene de pensii?Adeverintele emise cu toate ca le platim nu au nici o valoare?Este vorba de sudor in agricultura fostele I.AS si SMA Cum trebuie sa procedeze pentru ai fi recunoscute adeverintele de grupa a doua?La depunerea dosarului de pensionare Casa de pensii le-a primit (adeverintele)ulterior a emis decizia de respingere ''nu s-au valorificat-temei juridic eronat''Multumesc mult!
Solicitati copie certificata de legalitate dupa documentul pe care l-am mentionat in mesajul meu anterior (cel in care ati fost nominalizat de firmele unde ati lucrat ca beneficiar de grupa de munca) si depuneti-l la casa judeteana de pensii.
Buna Ziua! Temeiul juridic eronat il reprezinta Ord50/1990 anexa 2 poz.184 asa mi-a comunicat Casa judeteana de pensii!Am cerut la arhive documentul intern al firmei dar are un document in care e nominalizat numai seful de atelier!Sa inteleg ca seful de atelier a lucrat singur in atelierul mecanic al societatii...ce se poate face in acest caz?Multumesc mult!
In ordin nr.50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare la 31.08.1994 in anexa 2 scrie la:
-poz. 184 Activitatea in sectoarele de demontari, decapari si gresari din intreprinderile de reparatii auto, tractoare si utilaj in vederea repararii.
Chiar daca sudorul poate desfasura activitate in ateliere de acest gen din agricultura, incadrarea in grupa d emunca este interpretabila in conditiile in care pentru sudor puteau fi abiordate alte incadrari.
Daca nu veti prezenta la CJP nominalizarea dvs., nu vad cum ati putea avea castig de cauza.
Este bine sa faceti solicitarea in scris catre firma detinatoare de arhiva, cu nr. de inregistrare/ data pentru a-i responsabiliza sa caute in arhiva si sa primiti un raspuns corect, tot in scris.
Buna Ziua!Am trimis asa cum mi-ati spus Dvs.raspunsul a fost ca'' nu figureaza pe listele nominale.''.in acest caz ce se poate face?Multumesc mult!
O actiune in instanta ar fi greu de demarat, in conditiile in care este in discutie firma detinatoare de arhiva nu firma la care ati prestat activitatea.
Detinatorul de arhiva nu are cum sa va nominalizeze.