Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional formare profesionala

Buna ziua,
Am fost trimis de compania actuala intr-o tara straina pentru preluarea unor produse, asta presupunand sa imi desfasor activitatea acolo timp de 4 luni. La plecare am fost pus sa semnez un act aditional de formare profesionala prin care ma oblig sa raman in cadrul companiei 2 ani sau sa platesc costurile aferente. La inceperea activitatii in strainatate am semnat un contract suplimentar de munca pe perioada determinata de 4 luni in urma caruia o sa imi desfasor activitatea conform unui program si o sa fiu platit cu salariu. In concluzie nu are legatura cu contractul de formare profesionala, nu s-au urmat cursuri de specialitate si nici nu s-a obtinut o diploma sau o calificare profesionala. In ce masura compania poare sa impuna plata unor costuri in cazul demisiei ? Multumesc!
ionut1388, utilizator
In conditiile in care face dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificate de calificare profesionala din acea tara.
Cornel Vasile a scris:

In conditiile in care face dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificate de calificare profesionala din acea tara.

Multumesc de raspuns. dupa cum am spus eu mi-am desfasurat activitatea acolo la fel ca si in tara, nu am facut cursuri de specialitate si automat nici nu am obtinut o diploma sau ceva atestat de ministerul educatiei. In plus in afara de actul aditional nu s-a semnat nici un contract de formare, singurul contract semnat este cel semnat in strainatate, contract suplimentar la contractul de munca din tara pentru angajare pe perioada determinata.
ionut1388, utilizator
Pentru a fi obligat sa platiti, asa cum v-am mai spus, trebuie sa existe dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificat de calificare profesionala din acea tara.
Cornel Vasile a scris:

Pentru a fi obligat sa platiti, asa cum v-am mai spus, trebuie sa existe dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificat de calificare profesionala din acea tara.

Multumesc frumos de sfat ! o zi frumosa va doresc
Salutare din nou. Revin asupra problemei de mai sus. Intre timp a intervenit cererea de demisie. Compania solicita o suma enorma de bani justificand cerera ca si costuri ocazionate cu transportul si cazerea in tara respectiva. Practic exista constrangere din partea lor amenintand cu judecata in cazul in care nu se achita suma pe cale amiabila. Pot face astfel de solicitari in baza unui act aditional la CM fara contract de formare profesionala si fara orice dobandire de catre mine a unei calificari/instruiri, fara diploma sau dovada de asa ceva? Si cum ma pot eu indrepta legal asupra lor in cazul in care vorbim de un abuz si de constrangere din partea lor ca si angajatori? Multumesc.