avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional formare profesionala

Buna ziua,
Am fost trimis de compania actuala intr-o tara straina pentru preluarea unor produse, asta presupunand sa imi desfasor activitatea acolo timp de 4 luni. La plecare am fost pus sa semnez un act aditional de formare profesionala prin care ma oblig sa raman in cadrul companiei 2 ani sau sa platesc costurile aferente. La inceperea activitatii in strainatate am semnat un contract suplimentar de munca pe perioada determinata de 4 luni in urma caruia o sa imi desfasor activitatea conform unui program si o sa fiu platit cu salariu. In concluzie nu are legatura cu contractul de formare profesionala, nu s-au urmat cursuri de specialitate si nici nu s-a obtinut o diploma sau o calificare profesionala. In ce masura compania poare sa impuna plata unor costuri in cazul demisiei ? Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
ionut1388, utilizator
Cel mai recent răspuns: ionut1388 , utilizator 16:09, 11 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In conditiile in care face dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificate de calificare profesionala din acea tara.
Cornel Vasile a scris:

In conditiile in care face dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificate de calificare profesionala din acea tara.

Multumesc de raspuns. dupa cum am spus eu mi-am desfasurat activitatea acolo la fel ca si in tara, nu am facut cursuri de specialitate si automat nici nu am obtinut o diploma sau ceva atestat de ministerul educatiei. In plus in afara de actul aditional nu s-a semnat nici un contract de formare, singurul contract semnat este cel semnat in strainatate, contract suplimentar la contractul de munca din tara pentru angajare pe perioada determinata.
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
ionut1388, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a fi obligat sa platiti, asa cum v-am mai spus, trebuie sa existe dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificat de calificare profesionala din acea tara.
Cornel Vasile a scris:

Pentru a fi obligat sa platiti, asa cum v-am mai spus, trebuie sa existe dovada obtinerii de catre dvs a unei diplome sau certificat de calificare profesionala din acea tara.

Multumesc frumos de sfat ! o zi frumosa va doresc
Salutare din nou. Revin asupra problemei de mai sus. Intre timp a intervenit cererea de demisie. Compania solicita o suma enorma de bani justificand cerera ca si costuri ocazionate cu transportul si cazerea in tara respectiva. Practic exista constrangere din partea lor amenintand cu judecata in cazul in care nu se achita suma pe cale amiabila. Pot face astfel de solicitari in baza unui act aditional la CM fara contract de formare profesionala si fara orice dobandire de catre mine a unei calificari/instruiri, fara diploma sau dovada de asa ceva? Si cum ma pot eu indrepta legal asupra lor in cazul in care vorbim de un abuz si de constrangere din partea lor ca si angajatori? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Demisie in cazul contractului aditional de formare profesionala Yonut321 Yonut321 Buna ziua, anul trecut(2011) in noiembrie m-am angajat la o firma ca lacatus mecanic eu avand diploma de operator calculator am incheiat cu firma un contract ... (vezi toată discuția)
Demisia - motiv imputabil conform contractului de munca mariusmures83 mariusmures83 Buna ziua, As avea o intrebare, legat de un contract individual de munca in care se stipuleaza \\\\" Salariatului ii revin in principal urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Buna ! am semnat un contract de munca , in care este atasat un ... Diana racovita Diana racovita Buna ! Am semnat un contract de munca , in care este atasat un act aditional in care scrie obligatia de a ramane in compania 2 ani sau platesc 9000 de ... (vezi toată discuția)