Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate si certificat de naștere pierdute ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate si certificat de naștere pierdute în Anglia. Cum pot obține pașaport românesc fără să vin în România?

Buna ziua, va scriu deoarece o cunostinta apropiata se afla intr o situatie complicata.
Locuieste in anglia cu copii dar si a pierdut carte identitate, certificat nastere, si restul actelor ce le avea.
Nu doreste sa se intoarca in romania dar nu poate face aproape nimic in anglia pt ca nu are document de identitate. Astfel, ea nu poate arata rezidenta aici pentru ca nu e inregistrata pe contractul de inchiriere casa. Nu poate sa se casatoreasca civil pt ca nu are acte.
Cum ar putea obtine un act de identitate fara sa mearga in Romania.
Va multumesc
Admin, administrator
Pentru Pașaportul CRDS indică la document de identitate exact certificatul de naștere, deoarece nu are altul.
Titlul de calătorie nu va mai fi necesar. Acesta este obligatoriu doar în relații cu terți.
Nu stiu daca ii face pasaportul fara cartea de identitate. Nu cred. Sa intrebe la ambasada si mai ales sa ne scrie si noua in cele din urma cum a procedat. Nu de alta dar poate mai sunt sau vor fii si altii in aceasi situatie si e bine de stiut. [ link extern ]
Justitiarul711, utilizator
Sigur că se poate face. Doar pașaportul CRDS. Dar primul pas este obținerea unui duplicat al certificatului de naștere prin consulat. Toate cererile sa le facă pe esconsulat.ro, dupa ce își creează un cont, bineînțeles!