Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate uzucapa (uzucapiune de 30 de ani) un coindivizar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate uzucapa (uzucapiune de 30 de ani) un coindivizar ?

.
avb_grup, utilizator
Viciile posesiei sunt discontinuitatea, violenta, precaritatea, clandestinitatea si echivocul, vedeti art.1846-1862 cod civil.Echivocul nu este reglementat de cod dar posesia neechivoca este o conditie impusa de jurisprudenta.Posesia este echivoca atunci actele de stapanire exercitate de posesor nu pot fi interpretate ca fiind ale unuiia care poseda pentru sine ca sa zic asa, corespunzator elementului psihologic propriu unei posesii utile.
Justul titlu nu este o conditie in uzucapiunea de 30 ani, adica de lunga durata, el este necesat doar in uzucapiunea de scurta durata respectiv 10-20 ani despre care nu vorbim acum.
Inca o data, multumesc pentru raspunsuri !
avb_grup, utilizator