avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Infectare hiv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Infectare hiv

Buna seara! In cazul in care mi a fost transmis virusul hiv de catre o persoana care il are de 3 ani ,cum as putea actiona împotriva individului..?
Ultima modificare: Miercuri, 6 Decembrie 2017
Curiosul123, utilizator
Cel mai recent răspuns: Curiosul123 , utilizator 22:04, 6 Decembrie 2017
Faceti un test HIV si daca se dovedeste a fi pozitiv puteti sesiza politia/ parchetul/ Directia judeteana de sanatate publica, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Trebuie sa puteti proba ca persoana respectiva v-a infectat cu HIV.
POPA GHEORGHE a scris:

Faceti un test HIV si daca se dovedeste a fi pozitiv puteti sesiza politia/ parchetul/ Directia judeteana de sanatate publica, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Trebuie sa puteti proba ca persoana respectiva v-a infectat cu HIV.

Sunt pozitiv. Iar persoana respectiva mi a zis inainte sa ma.testez ca are hiv! . . .
Inteleg ca ati stiut ca persoana respectiva are HIV.Deci, constient de pericol ati continuat. Nu stiu ce rezultat ar avea in aceste conditii orice sesizare pe care ati face-o.
Mergeti la medic si urmati tratamentul prescris.
Înainte de a vă testa v-a spus sau înainte de a vă expune pericolului ?!
Sunt 2 aspecte diferite.. Curiosul123 a scris:

Sunt pozitiv. Iar persoana respectiva mi a zis inainte sa ma.testez ca are hiv! . . .

Alte discuții în legătură

Lege hiv van_Blond van_Blond Buna ziua! As dori sa stiu daca conform legistlatiei Romaniei(codul Penal+codul Civil samd) sunt obligat sa divulg statutul meu hiv partenerilor cu care ... (vezi toată discuția)
Infectare cu hiv. se pot obține daune morale de la persoana care a ascuns faptul că suferă de această boală? Arya2015 Arya2015 Buna ziua .eu și soțul am aflat de curând ca avem hiv..acum așteptăm și analizele fetei noastre.stim de unde s.a întâmplat cel mai grav e ca pers ... (vezi toată discuția)
Fosta logodnica ma infectat cu herpes genital pe urma ma parasit iuliandante iuliandante Fosta mea partenera ma infectat cu herpes genital si dupa o relatie de 3 ani ma parasit , pot sa o dau in judecata ? Stiu si cand si unde a contactat boala ... (vezi toată discuția)