Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Infectare hiv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Infectare hiv

Buna seara! In cazul in care mi a fost transmis virusul hiv de catre o persoana care il are de 3 ani ,cum as putea actiona împotriva individului..?
Curiosul123, utilizator
Faceti un test HIV si daca se dovedeste a fi pozitiv puteti sesiza politia/ parchetul/ Directia judeteana de sanatate publica, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Trebuie sa puteti proba ca persoana respectiva v-a infectat cu HIV.
POPA GHEORGHE a scris:

Faceti un test HIV si daca se dovedeste a fi pozitiv puteti sesiza politia/ parchetul/ Directia judeteana de sanatate publica, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Trebuie sa puteti proba ca persoana respectiva v-a infectat cu HIV.

Sunt pozitiv. Iar persoana respectiva mi a zis inainte sa ma.testez ca are hiv! . . .
Inteleg ca ati stiut ca persoana respectiva are HIV.Deci, constient de pericol ati continuat. Nu stiu ce rezultat ar avea in aceste conditii orice sesizare pe care ati face-o.
Mergeti la medic si urmati tratamentul prescris.
Înainte de a vă testa v-a spus sau înainte de a vă expune pericolului ?!
Sunt 2 aspecte diferite.. Curiosul123 a scris:

Sunt pozitiv. Iar persoana respectiva mi a zis inainte sa ma.testez ca are hiv! . . .